Először juttatott űrhajót a Holdra egy magáncég
Az USA történelmet ír az első holdraszállással több mint 50 év után. Ez az első alkalom, hogy egy magáncég űrhajót juttatott a Holdra. De ki volt az?
És még mielőtt bárki azt feltételezné, hogy Elon Musk projektje, a Space X járt sikerrel egy újabb küldetésen, el kell foszlatnunk a tévhiteket. Ugyanis se a Space X-nek, se a Föld második leggazdagabb emberének nincs köze az eredményhez, derül ki az IFLScience cikkjéből.
„Amit kétségtelenül meg tudunk erősíteni, az az, hogy a berendezésünk a Hold felszínén van, és adást sugároz.” Ezek voltak Tim Crain repülési igazgató szavai február 22-én, amikor az Intuitive Machines magáncég megerősítette, hogy Odysseus nevű leszállóegysége sikeresen landolt a Hold felszínén. És ezzel történelmet írt.
1972 óta ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államok leszállt a Holdon. És ez az első alkalom, hogy egy magáncég űrhajót juttatott oda.
Az Odysseus útja is kalandos volt, míg landolt a Holdon
A történelemcsinálás sosem egyszerű. Ezúttal is félresiklott egy s más a küldetés során. Az Odysseus távolságmérő lézerei, amelyek segítenek meghatározni a magasságot és a sebességet, úgy „döntöttek”, hogy itt az ideje szünetet tartani. Nem működnek megfelelően.
A NASA kísérleti lézerei végül megmentették a helyzetet. Az Odysseus greenwichi idő szerint 23:23-kor (Magyarországon 22:23-kor) landolt a Malapert A, a Hold déli pólusához közeli kráter közelében.
Azonban még nem volt vége az izgalmaknak. A robot nem küldött semmilyen jelet. A csend azonban hamarosan megtört, és néhány órával később már jól működött a kommunikáció, rengeteg adat és kép érkezett a Földre az Odysseustól.
Igaz, nem egyedül csinálták végig
A NASA nem csak „beugrott”, hogy segítsen a lézerekkel. A program során együttműködtek az Intuitive Machines-zal, és kivették a maguk részét a munkából. Ez a kooperáció csak egy a számos olyan küldetésből, ahol a NASA és a magáncégek kölcsönösen támogatják egymást az űrmissziók megvalósításában.
„Az Egyesült Államok visszatért a Holdra” – mondta Bill Nelson, a NASA adminisztrátora a leszállásról szóló közvetítésben. „Ma, az emberiség történetében először, egy kereskedelmi vállalat – egy amerikai vállalat – indította el és vezette az utat oda fel. És a mai nap megmutatja a NASA kereskedelmi partnerkapcsolatainak erejét és ígéretét.”
A játékosan „Odie”-nak becézett Odysseus más magáncégek és kutatóintézetek haszonterhei között számos NASA-s kötelékű eszközt is szállít. A remények szerint létfontosságú információkkal fog szolgálni a Hold déli pólusáról, mivel ott jég formájában víz található. Ez nagyon jól jöhet, ha valaha is úgy döntünk, hogy a Holdon fogunk élni.
Ismét épül a holdi „kolónia”
Az elmúlt évtizedben elsősorban a Mars került az űrkutatás fókuszába. Számtalan szonda járja jelenleg is a vörös bolygó felszínét. Míg a Holdról a hidegháború űrversenye óta mintha megfeledkeztek volna a kutatók. Egy darabig legalábbis így tűnhetett, de az igazságtól távol áll.
Nem az USA az egyetlen ország, amely az utóbbi időben sikeresen landolt a Holdon. Tavaly nyáron India lett a negyedik ország, amely a Chandrayaan-3 küldetésével puha holdraszállást hajtott végre. 2024 elején pedig a japán SLIM szállt le a Holdra.
Az is könnyen elképzelhető, hogy a „forgalom” a közeljövőben tovább fog növekedni. Az év hátralévő részében még számos küldetést terveznek ugyanis.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon