Válogatott aljasság a húsziktól: a tengerben húzódó internetkábelek rongálásával vágják el Ázsiát Európától
Már jóideje hallunk különböző támadási formákról a húszi lázadók részéről, amivel igyekszenek az Iránhoz köthető fegyveresek keresztbe tenni a világkereskedelemnek. Most éppen az internetszolgáltatást vették célbe, és folyamatosan megrongálják a Vörös-tenger alatti kábeleket.
Az Európát Ázsiával összekötő tenger alatti adatkábelek a Vörös-tenger fenekén futnak. Az Irán által támogatott húszik már korábban is azzal fenyegetőztek, hogy célba veszik az optikai kábeleket, amelyeken a becslések szerint a világ internetes forgalmának 17%-a halad, és most úgy tűnik, hogy a csoport támadásokat hajtott végre, állítja a TechSpot.
Tenger alatti adatkábelek megrongálásával már korábban is találkoztunk a világban, bár a feltételezett elkövető általában ott éppen Irán másik szövetségese, Oroszország volt.
A Vörös-tenger déli végénél lévő Bab al-Mandab-szoroson áthaladó legalább 15 tenger alatti kábelből négyet megrongáltak az elmúlt hónapokban. A Globes című izraeli hírportál jelentése szerint az EIG, az AAE-1, a Seacom és a TGN-EA kábelek voltak érintettek, a Seacom pedig megerősítette, hogy Afrikában a Kenya és Egyiptom között húzódó kábele megszakadt.
Tavaly év végén a húszi fegyveresekhez köthető Telegram-csatorna közzétett egy térképet a Vörös-tenger medrében futó kábelekről. A képet egy üzenet kísérte, amely így szólt:
“A világ minden régióját a tengeren keresztül összekötő nemzetközi kábelek térképei vannak. Úgy tűnik, hogy Jemen stratégiai helyen van, mivel egész kontinenseket – nem csak országokat – összekötő internetvonalak haladnak el a közelében”.
Az ENSZ által elismert jemeni kormányhoz kötődő távközlési cégek nemrég azt mondták, hogy attól tartanak, hogy a húszik a kábelek szabotálását tervezik. A kár a jelentések szerint “jelentős, de nem kritikus”, köszönhetően a régióban található számos más kábelnek. A Seacom azt állítja, hogy a sérült kábelről átirányította a forgalmat a térségben lévő többi kábelre.
A kábelek javítása nem lesz egyszerű, hiszen a munkálatok legalább nyolc hetet vehetnek igénybe, és a munkát végzők azt kockáztatják, hogy a Vörös-tengeren civil hajókat célba vevő lázadók támadásának áldozatai lesznek. A The Register híroldal megjegyzi, hogy a kábeljavító hajókat általában jó előre lefoglalják. A sérült kábelek közül az Ázsia-Afrika-Európa AAE-1 kábelt tartják a legstratégiai jelentőségűnek. A 15 534 mérföld hosszú vezeték Délkelet-Ázsiát köti össze Európával.
A feltéelezések szerint a húszik nem rendelkeznek a kábelek eléréséhez szükséges tengeralattjárókkal, de vannak olyan pontok, ahol 100 méteres mélységben futnak, ami csökkenti a fejlett tengeralattjárók szükségességét.
Az Európai Bizottság nemrégiben arra figyelmeztetett, hogy ezeknek a kábeleknek a biztonságát és ellenálló képességét javítani kell a növekvő globális feszültségek fényében.
Korábban arról írtunk, hogy hat a világkereskedelemre és a pénztárcánkra a Vörös-tengeri válság, részletek itt.
- ez is érdekes lehet: “Dögös” húszi lázadó borzolja a kedélyeket a közösségi médiában
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egymillió embert sújtott ez a titokzatos betegség, majd nyomtalanul eltűnt
Íme Egyiptom kevésbé ismert piramisai a Középbirodalom korából
Miért Csókolózunk? Az Evolúciós Gyökerek a „Gondozó Végső Csókja Hipotézisben” Rejlenek
Noé bárkájához vezethet el a lenyűgöző 3000 éves térkép
Elhunyt szeretteinkkel beszélgetni AI segítségével? – A „digitális feltámadás” etikátlan, illegális és nem segít a gyász feldolgozásában
A Magyarábiak – Magyarország legmesszebbi gyermek