Így hódította meg az ember a világot
A Homo sapiens globális terjeszkedése körülbelül 350-300 ezer évvel ezelőtt Afrikából indult el, és hamarosan meghódította a Föld nagy részét. Az ember a különböző környezetekben való rugalmasságának köszönhetően pedig mára sikeresen benépesített minden kontinenst.
Az olyan fosszilis bizonyítékok, mint a marokkói Jebel Irhoudban találtak, modern arcvonásokkal rendelkező korai Homo sapienseket mutatnak, megkérdőjelezve a korábbi elméleteket. A genomtani vizsgálatok rávilágítanak arra, hogy mennyire nehéz és összetett feladat volt a vándorlás, és megmutatják, hogy az afrikai populációknál a legnagyobb a genetikai sokféleség, írja az Ancient Origins.
A közel-keleti Levantéban, többek között a Misliya-barlangban és a Skhulban talált régészeti leletek árnyaltabb migrációs képet adnak, ami megkérdőjelezi, hogy a korai ember egyszerre csak egy irányba terjeszkedett. Ezt tovább bonyolítják a dél-kínai leletek, amelyek a migrációs útvonalakkal kapcsolatban is kérdéseket vetnek fel. Az út során a nyílt vízen való átkelés is előfordul. Ausztráliában a régészeti maradványok által bizonyított betelepülés 60-50 ezer évvel ezelőtt történt.
Az olaszországi Cavalló-barlangban és az angliai Kents-barlangban dokumentált európai felfedezések a települési mintákat kérdőjelezik meg. A szibériai népességnek a Bering-földhídon való átkelésnek köszönhető az ember 16 ezer évvel ezelőtti, Észak- és Dél-Amerikában való megjelenése. A történet középpontjában továbbra is Afrika áll, ahol a legnagyobb a genomikai sokféleség. A folyamatos technológiai fejlődés később pedig további betekintést ígér a Homo sapiens globális terjeszkedésének részleteibe.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja