Sebhelyes a halott csillag, mert bekebelezett egy egész bolygót
A fehér törpe még halála után is képes kozmikus gyilkosságra. A WD 0816-310 névre keresztelt csillag felszínén egy rozsdás fémheg látható – a csillagászok szerint akkor keletkezett, amikor felfalt egy közeli bolygót.
A The Astrophysical Journal Letters című folyóiratban közzétett eredmények megmutatják, milyen viharos változásokon mehet keresztül egy bolygórendszer még azután is, hogy a csillaga már halott. Mi több, ez az első alkalom, hogy ilyen “sebhelyet” megfigyeltek, írja a Futurism.
“Jól ismert, hogy egyes fehér törpék – a Napunkhoz hasonló csillagok lassan kihűlő maradványai – kannibalizálják bolygórendszereik darabjait” – mondta a tanulmány társszerzője, Stefano Bagnulo, az észak-írországi Armagh Obszervatórium és Planetárium csillagásza. “Most felfedeztük, hogy a csillag mágneses mezeje kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban, ami a fehér törpe felszínén sebhelyet eredményez”.
A kutatók a chilei Very Large Telescope (VLT) segítségével figyelték meg a “szennyezett” fehér törpét. Az adatokat vizsgálva észrevették, hogy a csillag forgása során változik a fémjelek erőssége. Ez azért volt furcsa, mert arra utalt, hogy a fém egy helyen, egy “heg” kialakításával halmozódott össze, ahelyett, hogy szétszóródott volna a csillag felszínén, ahogy azt más fehér törpéknél megfigyelték.
A síron túlról rántotta magával bolygóját egy csillag
Hamarosan rájöttek, hogy a sebhely a csillag egyik mágneses pólusánál található, ami arra utal, hogy az anyagokat az erős mágneses mező oda irányította.
“Meglepő módon az anyag nem egyenletesen oszlott el a csillag felszínén, ahogy azt az elmélet megjósolta” – magyarázta a tanulmány társszerzője, John Landstreet. “Ehelyett ez a heg a bolygó anyagának egy koncentrált foltja. Ilyet még nem láttak korábban”.
Az elsősorban kalciumból, magnéziumból és vasból álló sebhelyet valószínűleg egy körülbelül 500 kilométer átmérőjű, szerencsétlenül járt bolygótöredék hagyta hátra, amelyet a fehér törpe gravitációja magával rántott.
Ez a gravitáció pedig hajmeresztő. A fehér törpék, mint összeomlott csillagok magjai, akkora tömegűek lehetnek, mint a mi Napunk, miközben nagyjából akkorák, mint a Föld, ami hihetetlenül sűrűvé teszi őket. Az egész kozmoszban csak a neutroncsillagok és a fekete lyukak sűrűbbek.
Ez vár tehát egy bolygórendszerre, miután a gazdatest csillaga elpusztult. A tanulmány azt mutatja, hogy ezek a csillagmaradványok még a síron túlról is folytatják a pusztítást, bármi is keringjen körülöttük haláluk után. Remélhetőleg a mi Napunk, amely egy napon szintén fehér törpévé válik, kegyesebb lesz velünk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van