Tudtad, hogy a föld alatt egy hatalmas másik ökoszisztéma él?
Az élet megtalálja a módját. A földalatti ökoszisztéma több, mint százszor annyi szerves anyagból áll, mint az emberiség.
Bolygónk mélyén, a lábunk alatt egy hihetetlenül hatalmas ökoszisztéma található, amely hemzseg az élettől, írja az IFLScience. Az elmúlt években egy hatalmas nemzetközi tudóscsoport feltárta, hogy mikroorganizmusok milliárdjai élnek kilométerekkel a Föld felszíne alatt.
A kutatók az Amerikai Geofizikai Unió 2018-as éves találkozóján mutatták be munkájukat, és most először számították ki ennek a titokzatos életkincsnek a méretét.
A számítások pedig megmutatták: sokkal nagyobb volt, mint várták
Azt a megdöbbentő adatot közölték, hogy a bolygón élő mikrobák mintegy 70 százaléka a föld alatt él. Összességében ezek a mikrobák mintegy 15-23 milliárd tonna szenet jelentenek – ez több százszor nagyobb, mint az összes ember széntömege a felszínen.
A félreértések elkerülése végett, itt nem a kibányászott és tüzelőanyagként használt szénre kell gondolni. A szén mint kémiai elem a földi élet alapja. Az összes szerves vegyület tartalmaz szenet, amelyek hidrogén-, oxigén- és más atomokkal kapcsolódva az élethez elengedhetetlen anyagokat alkotnak. A szőlőcukortól a cellulózig mindenben kulcselem a szén.
A tudósok alig karcolták meg a felszínt, amikor a mikroorganizmusok leírásáról van szó. Az első pillantások azonban azt sugallják, hogy a felszín alatti élet genetikai sokfélesége hasonló lehet a felszín feletti élethez, vagy talán még azt is meghaladja. Ezért kapta az ökoszisztéma a „földalatti Galapagos-szigetek” becenevet.
Azonban ne számítsunk óriásteknősökre odalent
Úgy tűnik, a felszín alatt a baktériumok és evolúciós rokonaik – az archaea – dominálnak. Bár a kutatók szép számmal észleltek eukariát is odalent. Leírtak például egy azonosítatlan fonálférget több mint 1,4 kilométer mélyen egy dél-afrikai aranybányában.
„Tíz évvel ezelőtt csak néhány helyen vettünk mintát – olyan helyeken, amelyekről azt várnánk, hogy életet találunk” – mondta Karen Lloyd, a tanulmány szerzője, a Tennessee Egyetem mikrobiológus docense 2018-ban egy nyilatkozatban. „Most, az ultramély mintavételeknek köszönhetően tudjuk, hogy nagyjából mindenhol megtalálhatjuk őket, bár a mintavétel nyilvánvalóan a mélybioszférának csak egy végtelenül apró részét érte el.”
Az eredmények eléréséhez a csapat több tucat tanulmányt vetett össze. Ezek a földkéregbe 2,5 és 5 kilométer közötti mélységben fúrásokból felszínre hozott mintákat vizsgálták, mind a tengerfenéken, mind a szárazföldek belsejében. Meglepetésükre azt is felfedezték, hogy a felszín alatti mélybioszféra csaknem kétszer akkora, mint az összes óceán térfogata.
Élet az élettelenben
A nagy melegnek, nyomásnak, sötétnek és a kevés tápanyagnak kitéve aligha számíthatunk itt az élet sokszínűségére. Ennek ellenére a kutatók szerint ez az ökoszisztéma számos kérdésre választ adhat a földi – és azon túli – élet határaival kapcsolatban.
„A mélybioszféra mikrobáival kapcsolatos tanulmányaink sok új ismeretet hoztak. De azt is felismertük és sokkal jobban értékeljük, hogy mennyi mindent kell még megismernünk a felszín alatti életről” – tette hozzá Rick Colwell, az Oregoni Állami Egyetem mikrobiális ökológusa.
„A tudósok például még nem ismerik az összes olyan módot, ahogyan a felszín alatti élet a felszíni életre hat, és fordítva. És egyelőre csak csodálkozhatunk azon anyagcsere-folyamatok természetén, amelyek lehetővé teszik az élet túlélését a Föld mélyén az élet számára rendkívül szegényes és tiltott körülmények között.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon