Soha nem látott sebességgel repedt az antarktiszi gleccser
A tudósok úgy vélik, megtalálták, mikor és hol volt megfigyelhető a bolygó jégtakarójának valaha volt legnagyobb sebességű mozgása. A 10,5 kilométeres repedés egy antarktiszi gleccser felszínén keletkezett, körülbelül 128,7 kilométer/óra sebességgel, 2012-ben.
Ahol a part szakad
A Washingtoni Egyetem kutatói a jégmozgást a Pine Island Gleccser selfjegénél azonosították. A selfjég nem más, mint az olyan jégtömeg, mely a partról egyenesen a tengerbe nyúlik, és le is ér egészen a tengerfenékig. A Pine Island Gleccsere pedig az Antarktisz leggyorsabban olvadó gleccsere, mely folyamatos aprózódása közel 25 százalékát teszi ki az antarktiszi jégolvadás mennyiségének – írja az IFL Science.
„Tudomásunk szerint ez a valaha volt leggyorsabban végbemenő ilyesmi természeti esemény, melyet kutatók megfigyelhettek” – mondta Stephanie Olinger, a tanulmány vezető szerzője, aki a Washingtoni Egyetemen és a Harvard Egyetemen folytatott doktori kutatásának részeként vett részt a tanulmányban, jelenleg pedig a Standford Egyetem kutatója.
A kutatók tanulmányukat az AGU Advances folyóiratban publikálták.
A gleccseren kialakult repedés közvetlenül áthalad a selfjégen. Egy ilyen megjelenése után legtöbbször egy jégdarab is a tengerbe zuhan a gleccserről, mely által csökken az azt kitevő jégmennyiség. Ez pedig aggodalomra ad okot, hiszen a kontinens jégtakarójának mennyisége már így is csökkenést mutat.
A legtöbb repedés az Antarktisz jegén hónapok, sőt, akár évek alatt alakul ki. Ám amint azt a kutatás is bizonyítja, van, hogy elég hozzá néhány pillanat is, kiváltképp az Antarktisz legérzékenyebb pontjain.
Üveges vagy mézes?
A kutatók tanulmányukban felhívták a figyelmet a gleccserjég fontos tulajdonságaira is. Úgy gondolják, bár a jég rövidtávon szilárd halmazállapotú anyagként „viselkedik”, hosszú távon már jobban hasonlít inkább egy mézszerű folyadékra. A jelenség alapján a jég törése az üvegével mutat egyezést, ám azt is hozzátették, ha a jég egyszerű, törékeny anyagként viselkedne, a repedés még ennél is nagyobb sebességgel alakult volna ki.
„Vajon mihez hasonlítható jobban a repedés kialakulása: ahhoz, ahogy egy üvegtárgy eltörik, vagy ahogy mondjuk a gyurma vagy a méz szétválik? Ezt szerettük volna kideríteni. Az eseménnyel kapcsolatos számításaink azt mutatják, sokkal inkább üvegtárgyéhoz hasonlít” – hangsúlyozta Olinger.
„Mielőtt elkezdhetnénk azon dolgozni, hogy még precízebb jégtakaró modelleket illetve a jövőbeli tengerszint-emelkedés előrejelzéseit indikáló műszereket alkossunk, muszáj lesz bővíteni ismereteinket a selfjég-stabilitást befolyásoló tényezőkkel kapcsolatban. Ehhez pedig a fizika tud útmutatóul szolgálni a tudomány számára” – tette hozzá a kutató.
Így aztán a szakemberek innentől azon is dolgozni fognak, hogy még több ismeretre tegyenek szert a gleccser jég repedesének folyamatával kapcsolatban. Ez ugyanis a klímaváltozás, a globális felmelegedés következtében vélhetően egyre gyakrabban fog előfordulni.
Ez is érdekelhet:
Meglepő eredmény: “antarktiszi akcentust” vettek fel a kutatók
Így fog kinézni a Föld, miután minden jégtakaró elolvad a bolygón
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje