Európa legrégebbi mesterséges vízesése a római korban épült
Az olaszországi Umbriában, Terni városától mintegy nyolc kilométerre található egy vízesés, Európa egyik legmagasabbja: Cascata delle Marmore, vagyis Marmore-vízesés. Ez azonban nem valami természeti csoda, hanem az ókori rómaiak mérnöki munkája.
A Marmore a világ legmagasabb mesterséges vízesése 165 méteres magasságával. A vízesés az emberi mérnöki munka 2000 éves bizonyítéka, számol be róla az Arkeonews.
A rómaiak Kr. e. 271-ben alkották meg az egykori hidraulikus rendszert és a vízesés formáját. A római korban a Velino folyó hatalmasra duzzadt, és egy óriási, állóvízzel teli mocsarat hozott létre. Ez az egészségtelen vizes élőhely betegségeket szabadított a lakosokra, és veszélyt jelentett Rieti városára.
A probléma megoldása érdekében Manius Curius Dentatus római konzul utasította a munkásokat, hogy építsenek egy csatornát, amely a vizet egy közeli sziklán át a Nera folyóba juttatja, amely az alatta lévő völgyben folyt.
Az állóvíz ezután a Nera folyóba került, de ez sajnos újabb problémát okozott. Amikor a Velino folyó kiáradt, vize a Nera folyón keresztül Terni városa felé áramlott, és veszélyeztette a lakosok biztonságát.
A római szenátus Kr. e. 54-ben kénytelen volt közbelépni az alföldi és a felvidéki lakosok között a vízgazdálkodás miatt kiéleződött feszültségek miatt. Beavatkozásukkal végül nem értek el semmit.
Évszázadokon keresztül alig foglalkoztak a problémával, ami vitákat szült. Két próbálkozás is kellett, hogy új csatornákat építsenek a túlcsorduló állóvíz problémájának megoldására, de csak 1787-ben VI. Piusz pápa adott megbízást Andrea Vicinek, egy kiemelkedő francia-olasz építésznek a csatorna átalakítására, ami a mai magas, kaszkádszerű megjelenését eredményezte, és végre megoldotta a problémát.
Végül az 1700-as évek végén a vízesés elnyerte mai formáját, és, az ipari forradalom idején már a terni acélművek energiaellátására használták.
A tizenkilencedik század második felétől ez a régió forradalmi változáson ment keresztül, a hidraulikus energia gyárak hajtóerejeként való felhasználásától a nagy ipari központ létrehozásáig és fejlődéséig Terniben. A régió átalakult és várossá fejlődött a lenyűgöző infrastruktúráknak köszönhetően.
A Marmore-vízesést ma is használják a vízenergia hasznosítására, miközben turisztikai látványosságként is szolgál. Menetrend szerinti időpontokban a víz 165 méter magasról zúdul alá, ámulatba ejtve a látogatókat. A legnagyobb látványt nyaranta nyújtja, ugyanis éjszaka is nyitva van, és látványos LED-fényjáték kíséri a vizet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm