A Jupiter holdja annyi oxigént termel, hogy 1 millió embernek 1 teljes napig elég lenne
A bolygó körül keringő Juno űrszonda által gyűjtött adatok szerint a Jupiter jeges holdja, az Europa 24 óránként 1000 tonna oxigént termel.
Egy új tanulmány szerint 1 millió ember számára lenne elegendő ahhoz, hogy egy napig lélegzethez jusson. Az eredmények azonban azt mutatják, hogy az Europa valójában sokkal kevesebb oxigént termel, mint korábban gondolták.
A tanulmányt a Nature Astronomy című szaklapban tették közzé. Az adatokat a Juno Jovian Auroral Distributions Experiment (JADE) műszere gyűjtötte, amely a jeges hold felszínéről származó hidrogén-kibocsátást méri, írja a BBC Sky at Night.
A tanulmány szerzőinek számításai szerint a Jupiter Europa nevű holdja másodpercenként mintegy 12 kg oxigént termel, míg korábbi becslések szerint ez az arány akár 1000 kg is lehet másodpercenként. A legfontosabb azonban az, hogy a bolygókutatók szerint a termelt oxigén egy része az Europa felszín alatti óceánjába juthat, és a jeges hold az egyik legjobb hely a Naprendszerben, ahol a Földön túli lakható körülmények után kutathatunk.
Víz nélkül nincs élet
A Földön ott találunk életet, ahol vizet találunk. Az általunk ismert élet a víztől függ. Ha tehát olyan helyeket akarunk felfedezni, ahol a Földön kívül is létezhet élet, akkor érdemes a Naprendszerben azokat a helyeket keresni, ahol folyékony vizet találunk.
Az Europa a Jupiter 4. legnagyobb holdja, átmérője 3100 km, és a feltételezések szerint jeges kérge alatt nagy mennyiségű sós, folyékony vízből álló óceán található.
Ráadásul az Europa a bolygó sugárzási övének közepén kering a Jupiter körül, így töltött részecskék záporoznak a hold jeges felszínére. Emiatt a vízmolekulák kettéhasadnak, és oxigén keletkezik, amely bekerülhet a Hold óceánjába.
2022. szeptember 29-én a Juno űrszonda 354 kilométerre repült az Europa közelébe, a JADE pedig azonosította és mérte a töltött részecskék által létrehozott hidrogén- és oxigénionokat, amelyeket a Jupiter mágneses mezeje felfogott.
A további küldetésektől azt remélik, hogy segíthetnek a megoldás megtalálásában
“Az Európa olyan, mint egy jéggömb, amely lassan, patakokban elveszíti a vizét. Csakhogy ebben az esetben az áramlat ionizált részecskékből álló folyadék, amelyet a Jupiter rendkívüli mágneses mezeje sodor körbe” – mondja Jamey Szalay, a JADE tudósa.
“Amikor ezek az ionizált részecskék becsapódnak az Európába, molekuláról molekulára bontják a vízjeget a felszínen, és hidrogént és oxigént termelnek. Bizonyos értelemben az egész jégpáncélt folyamatosan erodálják a rájuk mosódó töltött részecskék hullámai”.
“A meghosszabbított küldetésünk során közel repülhettünk a Galilei-holdakhoz. Ez pedig lehetővé tette számunkra, hogy a tudomány széles skálájával foglalkozzunk, beleértve néhány egyedülálló lehetőséget, amelyekkel hozzájárulhatunk az Europa lakhatóságának vizsgálatához” – mondta Scott Bolton, a Juno vezető kutatója.
“És még nem végeztünk. További holdközeli repülések és a Jupiter közeli gyűrűjének és sarki légkörének első feltárása még hátravan.”
Az oxigéntermelés az Europa egyik aspektusa, amelyet a NASA Europa Clipper küldetése fog tanulmányozni. Az űrszonda 2030-ban megérkezik a Jupiterhez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van