Ez a galaxis már akkor halott volt, amikor az univerzum még gyakorlatilag újszülött volt
Amikor egy galaxisban elfogy a gáz és a por, a csillagszületés folyamata leáll. Ez rendszerint évmilliárdokig tart. De van egy galaxis odakint, amely már akkor halott volt, amikor az univerzum még csak 700 millió éves volt. Mégis mi történt vele?
Ezt szeretné megtudni egy nemzetközi csillagászcsoport is. “Az univerzum első néhány százmillió éve nagyon aktív szakasz volt, rengeteg gázfelhő omlott össze, hogy új csillagokat hozzon létre” – mondta Tobias Looser, a Cambridge-i Egyetem Kavli Kozmológiai Intézetének munkatársa a Universe Today beszámolója alapján. “A galaxisoknak bőséges gázellátásra van szükségük az új csillagok kialakulásához, és a korai világegyetem olyan volt, mint egy büfé, ahol mindent meg lehet enni.”
Így amikor a JADES-GS-z7-01-QU galaxis felbukkant a James Webb megfigyelésében, nem sok jelét mutatta a folyamatban lévő csillagkeletkezésnek. (A JADES a JWST Advanced Deep Deep Extragalactic Survey rövidítése.) A csillagászok által “kioltottnak” nevezett állapotban van, és úgy néz ki, mintha a csillagkeletkezés elkezdődött volna, majd gyorsan leállt volna.
Annak kiderítése, hogy miért történt ez a fiatal galaxissal, fontos lépés a kozmológiában. Miért állt le a csillagkeletkezés? És vajon a csillagkeletkezést befolyásoló tényezők akkor is ugyanolyanok voltak, mint ma?
A csillagkeletkezés ilyen gyors megszűnésére a csillagászok általában nem számítanak. “Csak a világegyetem későbbi szakaszában kezdjük látni, hogy a galaxisok leállítják a csillagok keletkezését, akár egy fekete lyuk, akár valami más miatt” – magyarázta Dr. Francesco D’Eugenio, a Kavli Kozmológiai Intézet munkatársa.
A csillagok születése általában gázfelhők összeolvadásával kezdődik. A gázban gazdag régiók, beleértve a galaxisokat is, a csillagok születésének elsődleges helyszínei. A JADES-GS-z7-01-QU-ra vonatkozó JWST-adatok azt mutatják, hogy ez a kis galaxis röviddel a kialakulása után (a reionizációs korszak után) igen intenzív csillagkeletkezési időszakot élt át. Valahol 30 és 90 millió év közötti időszakban szinte tombolt a csillagkeletkezés, aztán hirtelen leállt.
Ez nem meglepő, bár a csillagászok nem biztosak benne, hogy miért állt le. Az nyilvánvaló, hogy kifogyott az üzemanyag. Talán egy szupermasszív fekete lyuk elnyelte a rendelkezésre álló csillaganyag nagy részét. A fekete lyuk gyorsan mozgó szelei és sugárzása a csillagszületési anyag nagy részét teljesen kilökhette a galaxisból. Az is lehetséges, hogy a csillagkeletkezés igen gyors üteme, amelyet a JADES-GS-z7-01-QU tapasztalt, egyszerűen felélte a készletet.
Ez Looser szerint sem lehetetlen. “Úgy tűnik, hogy a korai univerzumban minden gyorsabban és drámaibb ütemben történik, és ebbe beletartozhat az is, hogy a galaxisok a csillagkeletkezési fázisból a nyugalmi állapotba kerülnek”.
A Webb jelenlegi adataiból nem világos, hogy mi történt ezzel a kis galaxissal az idők hajnalán. A csillagászok még mindig vizsgálják az adatokat. “Nem vagyunk biztosak benne, hogy bármelyik forgatókönyv megmagyarázza azt, amit most a Webb segítségével láttunk” – fejtette ki a társszerző Roberto Maiolino professzor.
“Eddig a korai világegyetem megértéséhez a modern univerzumon alapuló modelleket használtunk. Most azonban, hogy ennyivel messzebbre látunk vissza az időben, és megfigyelhetjük, hogy a csillagkeletkezés ebben a galaxisban olyan gyorsan elhalt, lehet, hogy a modern univerzumon alapuló modelleket újra kell vizsgálni”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?