Több, mint 50 évvel ezelőtt, 1965-ben az olasz Olivetti cég egy kis csapata úttörő teljesítményt ért el: megalkották a Programma 101-et, amelyet széles körben a világ első személyi számítógépének tartanak. Abban az időben, amikor a számítógépek hatalmas, elit kevesek számára fenntartott nagyszámítógépek voltak, a Programma 101 az átlagemberek számára is elérhetővé tette a számítástechnikát. Elfért egy íróasztalon, és paradigmaváltást jelentett a technológia világában.
Az 1960-as évek elején a számítógépek hatalmas nagyszámítógépek voltak, amelyek egész szobákat foglaltak el, és csak kiválasztott csoportok férhettek hozzájuk. Az Olivetti, amely a nagyméretű nagyszámítógépeket gyártó amerikai cégekkel versenyzett, egy kis, megfizethető számítógépet kívánt létrehozni a lakosság számára. Ezt az ambiciózus vállalkozást Pier Giorgio Perottóra, az Olivetti mérnökére és egy mindössze négyfős csapatra bízták.
A Programma 101 születése
A csapat számos kihívással nézett szembe, többek között a memória és a tárolási technológiák zsugorodásával, amelyek az elképzelt kis eszközhöz képest terjedelmesek voltak. Feltalálták a magnetostriktív késleltetési vonalmemóriát és a programozható mágneskártyát, forradalmasítva a programok tárolásának és végrehajtásának módját. A számítógép felhasználóbaráttá tétele érdekében egyszerű programozási nyelvet vezettek be, és Mario Bellini ipari formatervező hozzájárult az elegáns, ergonomikus kialakításhoz. Az új számítógép legfontosabb vívmányai a következők voltak:
- Memória: Egy magnetostriktív késleltetési vonalmemória, amely sokkal kisebb volt, mint a már meglévő modulok.
- Tárolás: Programozható mágneskártyákkal oldották meg, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára a programok tárolását és futtatását.
- Programozás: Egyszerűsített programozási nyelv a könnyű használat érdekében.
- Tervezés: Ergonómikus, emberközpontú kialakítás, amely új mércét állít fel a számítógép esztétikájában.
Kihívások
A csapat az Olivettin belül pénzügyi nehézségekkel szembesült, ami az elektronikai részleg eladását is magában foglaló átszervezést eredményezett. Hogy elkerüljék, hogy a General Electric (GE) bekebelezze őket, a Programma 101 projektet “számológéppé” minősítették át. A csapat titokban folytatta a munkát, és az iroda ablakait lefestették, hogy leplezzék a munkájukat — írja a Pingdom.
A Programma 101-et kezdetben egy hátsó szobában rejtették el a világkiállítás alatt, de végül a nagyközönség előtt is bemutatták, és a bámészkodók ámulatára kiszámította egy műhold pályáját. A pozitív fogadtatás széleskörű figyelmet váltott ki.
A vezetőség kezdeti vonakodása ellenére a Programma 101 sorozatgyártása megkezdődött, és néhány hónappal a nyilvános bemutatkozás után megkezdődött a forgalmazása. Az ára 3200 dollár körül volt, és körülbelül 40 000 darabot adtak el belőle, ami új piacot teremtett a személyi számítógépek számára. Még a NASA is használta a Programma 101-et számításokhoz az Apollo 11 holdraszállása során. Az Olivetti sikeresen úttörő szerepet játszott a személyi számítógépek koncepciójában.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban