A legmodernebb kutatások lerántották a leplet egy újabb hihetetlen titokról, amely az ókori egyiptomi fáraókat övezi.
A Tutanhamon DNS-tesztjein végzett kutatások nagy meglepetést okoztak, amit a tudósok maguk sem akarnak elhinni, írja a Daily Star.
A vizsgálatok eredménye ugyanis arra utal, hogy az egyiptomi fáraó a legszorosabb értelemben vett vérfertőzés születte: anyja és apja valószínűleg édestestvérek voltak.
Még évezredek elteltével is sok rejtély övezi az ókori Egyiptom egyik leghíresebb fáraóját, akit fiatalon történt halála miatt „fiúkirályként” is szokás emlegetni. Ám a modern DNS-elemzések segítettek némi információhoz jutni Tutanhamon családi hátteréről. A szó szerint döbbenetes fejleményekről a BBC dokumentumfilmet készített.
Dallas Campbell, a dokumentumfilm narrátora elmondta: “A DNS-eredmények azonosították Tutanhamon családjának tagjait. De valami teljesen váratlant is felfedeztek, amikor apjának, Ehnatonnak a DNS-ét anyjának DNS-ével hasonlították össze.”
A fáraó anyjának kiléte már önmagában is vita tárgyát képezi, de három elsődleges jelölt van: Kiya, Nefertiti királynő és egy személy, akit egyszerűen csak „fiatalabb hölgynek” neveznek. Előbbi kettőről ismert volt, hogy Ehnaton feleségei voltak élete során, de az egyiptológusok mostanra úgy vélik, hogy az ifjabb hölgy a legesélyesebb „a győzelemre”.
Nem akarták elveszíteni a tiszta vért
Egy szakértő, akinek a tárgyban készült tanulmánya az egyik legismertebb amerikai szakfolyóiratban jelent meg, szintén nyilatkozott az ügyről. Mint mondta: “Van még néhány dolog, amit elmondhatok erről a két múmiáról, és nem csak azt, hogy ez Tutanhamon fáraó apja és az anyja. Mert kiderült, hogy ők testvérek, ami nagy meglepetés volt számunkra.
“Sok vérfertőzés történt, nem szerették hagyni, hogy a királyi és a nem királyi vér keveredjen, ezért megpróbálták a dolgot a királyi családon belül tartani” – tette hozzá. A kutatók úgy vélik, hogy az ősi királyok hittek abban, hogy a tiszta leszármazást a „családban maradással” tudják biztosítani.
A fáraókat az „istenek fiának” tekintették, így nem házasodhattak össze „hétköznapi emberekkel”. A modern tudomány azonban mára bizonyította: ez a beltenyészet növeli a nemkívánatos gének kockázatát és így is fogyatékosság esélyét.
Tutanhamon egyébként mindössze nyolc-kilenc évesen foglalta el a trónt, és apjának tanácsadói udvaroncként segítették. Bár kevesebb mint 10 évig vezette az országot, a fiatal fáradó az egyik legismertebb lett az egész világon.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Varázslatos koreai udvari hímzések Budapesten
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt