Helyi teherautóból jött a „csillagközi idegen technológiás meteor” jele
Egy évtizede kutatják az – elvileg – idegen technológiát tartalmazó meteor jeleit és származását. Egy csoport most megfejthette a tudományos „rejtélyt”.
Állítólag egy csillagközi meteor, amely valószínűleg idegen technológiát tartalmazott, egy évtizeddel ezelőtt becsapódott a Földbe. Az eleve vitatott kijelentések most még ingatagabb talajon állnak, írja az IFLScience.
Tavaly a meteor darabjait gyűjtötték össze a Pápua Új-Guinea melletti óceánból – bár a későbbi elemzések megkérdőjelezték a megtalált gömbök „idegen technológia” jellegét. Most úgy tűnik, hogy a hanghullámok, amelyekről a csapat azt állította, hogy a tűzgömbhöz kapcsolódnak, valójában egy közelben haladó teherautó rázkódásából származnak.
Hogyan érkezett a meteor?
Annyit tudunk, hogy 2014. január 8-án egy meteor lépett be a légkörbe – és közben fényesen égett. A pápua-új-guineai Manus-szigeten található szeizmométer felvételét a meteorhoz kapcsolták. Ez alapján az ellentmondásos Harvard professzor, Avi Loeb és csapata kiszámította, hogy a tárgy sebessége egy csillagközi objektumnak felelt meg. Ha ez beigazolódik, ez lenne a Naprendszer mindössze harmadik ismert csillagközi látogatója, és az első, amelyik a Földbe csapódott. A felvétel alapján javaslatot tettek arra is, hogy az óceánban hol landolhatott és süllyedhetett el a törmelék.
2022-ben amerikai katonai tisztviselők megerősítették a csillagközi objektumot. A meteor hivatalos neve CNEOS 2014-01-08 lett, amelyet felváltva használtak a Csillagközi Meteor 1 elnevezéssel. Későbbi elemzések azonban arra utalnak, hogy az objektum sebességét jelentősen túlbecsülték, és lehet, hogy mégsem csillagközi eredetű.
Loeb és munkatársai Pápua Új-Guineába mentek, és mintákat gyűjtöttek a gömbökből. Mindezt az ország engedélye nélkül, amely azóta lopással vádolta őket. A gömbök különös elemeket tartalmaztak, ezért azt feltételezzék, hogy „ez a szokatlan bőségmintázat földönkívüli technológiai eredetre utalhat”.
A kutatók durván túlgondolhatták a nyomozást
Most a Johns Hopkins Egyetem csapata azt állítja, hogy az ő szeizmikus elemzésük is téves. Amit ők a meteorhoz kapcsoltak, az „szinte biztosan” egy közeli úton haladó teherautó mozgása volt. Mi több, bizonyítékot hoztak fel arra, hogy a meteor máshol lépett be a légkörbe, és ha a darabkák valóban az óceánban landoltak, akkor azt egy teljesen más helyen tették, mint ahol Loeb és csapata számította.
„A jel idővel irányt változtatott, pontosan egybeesett a szeizmométer mellett elhaladó úttal” – mondta Benjamin Fernando, a Johns Hopkins bolygószeizmológusa, a kutatás vezetője egy közleményben. „Nagyon nehéz úgy venni egy jelet, hogy megerősítsük, hogy nem valamitől származik. De azt meg tudjuk mutatni, hogy rengeteg ilyen jel van, és megmutathatjuk, hogy minden olyan jellemzőjük megvan, amit egy teherautótól várnánk, és semmi olyan, amit egy meteortól várnánk”.
Új elemzésük alapján Fernando csapata úgy becsülte, hogy a meteor landolásának valószínűbb helye több mint 160 kilométerre van a vizsgált területtől.
„A tűzgömb helye valójában nagyon messze volt attól a helytől, ahová az oceanográfiai expedíció ment, hogy ezeket a meteorfoszlányokat begyűjtse” – tette hozzá Fernando. „Nemcsak, hogy rossz jelet használtak, de rossz helyen is kerestek.”
Ráadásul a gömbök sem biztos, hogy idegen eredetűek. Egy másik kutató elemzése már rávilágított arra, hogy a rendellenes összetétel összhangban van az emberi eredetű szennyezéssel, és kijelentette, hogy „a meteoritok bizonyítékai nem helytállóak”. Ahogy Caleb Scharf asztrobiológus, a NASA Ames munkatársa a Twitteren rámutatott: „Nos, valóban felfedezték egy technológiai civilizáció bizonyítékait… itt a Földön”.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban