Felfoghatatlanul messze van, a Mars mégis képes beleszólni a földi életbe
A Föld és a Mars gravitációja közötti kölcsönhatás összefüggésbe hozható a mélyen a tengerek felszíne alatt zajló óceáni áramlatok 2,4 millió éves ciklusával, derül ki a Nature Communications című folyóiratban megjelent új tanulmányból.
A tudósok szerint a mélytengeri áramlatok ciklusa befolyásolhatta a múltbeli hosszú távú globális felmelegedési mintákat, a Newsweek beszámolójából.
“Meglepődtünk, hogy 2,4 millió éves ciklusokat találtunk a mélytengeri üledékadatainkban. Mindezt pedig csak egyféleképpen lehet megmagyarázni: a Nap körül keringő Mars és Föld kölcsönhatásainak ciklusaihoz kapcsolódnak” – fejtette a tanulmány szerzője, Adriana Dutkiewicz, a Sydney-i Egyetem geotudományi kutatója.
Nagy hatással van bolygónkra a Mars
Úgy gondolják, hogy a Mars pályája kölcsönhatásba lép a Földével, lassan megváltoztatva bolygónk pályájának alakját.
“A Naprendszer bolygóinak gravitációs mezői kölcsönhatásba lépnek egymással, és ez a rezonanciának nevezett kölcsönhatás megváltoztatja a bolygók excentricitását, ami annak a mértéke, hogy mennyire közel van egy tökéletes körhöz a pályájuk” – mondta a közleményben a tanulmány társszerzője, Dietmar Müller, a Sydney-i Egyetem professzora.
Ez lényegében 2,4 millió éves ciklusokhoz vezet – a kutatók által “csillagászati nagy ciklusoknak” nevezett ciklusokhoz –, amelyekben a napsugárzás szintje kissé megnövekszik, és az éghajlat melegebbé válik, ami viszont hatással van az óceánok keringésére.
Erre azután derült fény, hogy a kutatók megállapították, hogy a ciklusok melegebb periódusai a mélytengeri feljegyzésekben a mélytengeri keringés élénkebbé válása miatt megnövekedett szünetekkel egy időben jelentkeznek.
“Az üledékképződés megszakadása erőteljes mélytengeri áramlatokat jelez, míg a folyamatos üledékfelhalmozódás nyugodtabb viszonyokra utal. Ezeket az adatokat fejlett spektrális adatelemzéssel kombinálva sikerült azonosítani az üledékképződésben bekövetkezett szünetek gyakoriságát 65 millió év alatt” – magyarázta Dutkiewicz.
Ezek az eredmények azért izgalmasak, mert korábbi munkák és a jelenlegi modellek azt sugallták, hogy a Golf-áramlatot mozgató jelenlegi, az úgynevezett Atlanti meridionális áramlási rendszer (AMOC) a melegebb éghajlaton a tengeri jég olvadása miatt kevésbé lesz aktív.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba