Tíz elsüllyedt hajóroncsot találtak egy sziget partjainál
A görög Kászosz sziget körüli tengeri terület vizsgálata során tíz hajóroncsot és számos víz alatti leletet azonosítottak. A hajóroncsok az őskorból, a hellenisztikus, a római és a bizánci korból származnak, de a középkori és az oszmán korból is akadtak leletek.
A vizsgálatot a nemzeti kutatási alapítvány a görög kulturális minisztériummal együttműködve végezte 4 éven keresztül, amely 2023-ban zárult le, számolt be a Heritage Daily. Címlapképünk illusztráció, a képek a Heritage Daily oldalán tekinthetők meg.
A kulturális minisztérium sajtóközleménye szerint a búvárokból álló csapat 20-47 méteres mélységben dolgozott. Az expedíció során összesen tíz hajóroncsot talált, amelyek Spanyolországból, Olaszországból, Afrikából és Kis-Ázsia partjairól származó rakományt tartalmaztak.
A legrégebbi hajóroncs Kr. e. 3000 körül keletkezett, a legújabb pedig a második világháborúból származik.
A kutatók több mint 20 ezer víz alatti fényképet készítettek a roncsokról és a leletekről. Ez pedig lehetővé téve ezzel a digitális rekonstrukciót, amely számos kapcsolódó terület szakértőinek további tanulmányozásához rengeteg adatot fog szolgáltatni.
A leletek között szerepel egy archaikus kori kőhorgony, amforák, ivóedények és római kori díszített agyagflaskák.
“Ugyanakkor a Kászosz-Kárpathosz-zátony és a Kárpatholimnion területének feltérképezését első alkalommal végezték el oldalpásztázó szonárgép segítségével” – közölte a görög kulturális minisztérium.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismered “péntek 13” eredetét?
Kína legújabb hadihajója olyat is tud, amit egyetlen amerikai vetélytársa sem
Képek: Így fog kinézni a Budavári Palota Hunyadi udvara
Magyar kutatók azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás kori Kárpát-medencéből
Kik voltak az illuminátusok?
A világegyetem gyorsabban tágul, mint a fizika magyarázni tudná