Egyetlen meteorit több milliárd krátert hozott létre a Mars felszínén
A NASA kaliforniai Jet Propulsion Laboratory (JPL) tudóscsoportja megállapította, hogy valószínűleg egyetlen meteorit volt a felelős azért, hogy a Mars felszínén nem csak egy, hanem több milliárd kráter keletkezett.
A 2,3 millió éves Corinto nevű, több mint 13,8 kilométer átmérőjű fő kráter mellett az ütközés több milliárd másodlagos krátert hozott létre azáltal, hogy a felszínbe csapódása után hatalmas kőzetfelhőt bocsátott ki, írja a Futurism a New Scientist cikke alapján. Ezek a sziklák aztán láncreakciót indítottak el, és még több krátert hoztak létre, amikor visszazuhantak.
A JPL munkatársa, Matthew Golombek és kollégái műholdas felvételek elemzésével megbecsülték a robbanás által kiváltott kráterek számát, és arra a következtetésre jutottak, hogy a Corinto 1,3-3 milliárd “másodlagos krátert” hozott létre, amelyek mindegyike legalább 3 méter átmérőjű.
A kutatás segíthet megérteni a Mars felszínén zajló összetett geológiai folyamatokat, valamint azt, hogy a táj és a talaj összetétele hogyan változott az idők során. Ez jelenleg különösen fontos kutatási terület, tekintettel arra, hogy a közeljövőben űrhajósokat szeretnénk oda küldeni.
A több milliárd kráter által tarkított terület hatalmas, 1,4 millió négyzetkilométeren terül el – ami véletlenül a NASA InSight marsjáró leszállóegységének leszállóhelyét is magában foglalja.
“A másodlagos kráterek számának számszerűsítése fontos ahhoz, hogy jobban megértsük, hogyan tudott egy viszonylag kis kráter ennyi anyagot kilökni a kráteresedési folyamat során” – magyarázta Golombek.
Más, sokkal újabb meteoritbecsapódások is hasonlóan lenyűgöző felfedezésekhez vezettek. 2022-ben az InSight egy hatalmas marsrengést észlelt, amelyről kiderült, hogy az egyik legnagyobb megfigyelt meteor eredménye, amely a Marsba csapódott, mintegy 3200 kilométerre a leszállóegységtől.
A becsapódás olyan erős volt, hogy a föld alatti jégdarabokat is a felszínre hozta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon