VIDEÓ: Ming-dinasztia idejéből származó különlegesen díszített sírra bukkantak
A régészek nemrégiben egy jó állapotú sírt tártak fel az észak-kínai Shanxi tartomány Xinzhou városában. A sír a Ming-dinasztia (1368-1644) idejéből származik.
A Shanxi Kulturális Ereklyék és Régészeti Intézet munkatársai ásatásokat végeztek a város Hszinfu kerületében, hogy végbe mehessen az ország aktuális autópálya projektje – írja az Arkeonews. Ennek során bukkantak a különlegességre. Bár a sír több mint 430 éves, a benne talált, gazdagon díszített temetkezési bútorok és a fakoporsó még mindig épek, sőt, kiváló állapotban vannak. Shanxiban ritkaságszámba megy, hogy a régészek ilyen jó állapotban lévő sírkamrát találnának, ráadásul fa bútorzattal benne.
Ming-dinasztia gazdag díszítései
Az ásatások során a Kr. e. 2900-2100 közti és a Kr. e. 475-221 közti időszakból származó építmények maradványait, valamint 66 sírhelyet tártak fel a szakemberek. Utóbbiak a Han, Tang, Jin, Yuan, Ming és Qing dinasztiákból maradtak meg.
Ezek között volt a Ming-dinasztia idejére datálható sír is, amelyet Hszincsou falvának nyugati részén, annak Hszincsou Hszinfu kerületében fedeztek fel. A 17 méter hosszú, lejtős folyosóból, egy központi sírkamrából és egy kisebb hátsó kamrából álló sírkamra hossza mintegy 25,3 méter.
A sír bejáratát egy díszes kőkapu és egy sor impozáns kettős ajtó díszíti. A kapu kőből faragott, ám úgy alakították ki, hogy úgy tűnjön, mintha fából készült volna. A tető mindkét végéről két sárkányfej tekint kifelé. Az ajtók oldalain lévő kőlapokba pedig virágokat faragtak.
A régészek a fő sírkamrában két gyönyörűen díszített, összetett motívumokkal díszített fakoporsót, valamint két falmélyedést is felfedeztek fel. Utóbbiak közül az egyiket a sír déli oldalán találtak, benne négy porcelánedénnyel, a másikat pedig az északin, benne öt porcelánedénnyel és négy üveggel. A porcelánedényeket korábban gabona, folyadék vagy valamilyen olajat tárolására használhatták.
A jó állapotban megmaradt belső koporsóra élénk színű virágokat, füveket és pávákat festettek. A nagyobbik koporsó külső részén aranyszínű, gyémánt alakú minták láthatók barnás háttér előtt.
A kisebb teremben fa oltárok, asztalok, székek, gyertyatartók, lámpatartók, füstölők, bádogedények, bádogpoharak, bádogtányérok, festett fafigurák, tintatartók, ecsetek, tolltartók és egyéb íróeszközök találhatók.
A sírfelirat az elhunyt személyére ad utalást: “Ming Ru Hou’an hercegének epitáfiuma”. Ez azt jelenti, birtokosa minden bizonnyal nemesi származású, tekintélyes ember lehetett.
A második koporsón, amelyet egy gyémánt alakú minta díszít, szabályos betűkkel írt felirat olvasható:
“Ming Gu Rong Kao Hou Ru Wang Gong”. Ez azt jelenti, “A Ming-dinasztia megbízta, hogy a királyi udvart palotai tisztviselőként szolgálja”.
Az, hogy a fából készült temetkezési és áldozati tárgyak ilyen jó állapotban megmaradtak, az intézet szerint ritkaságszámba megy nem csak a városban, hanem az egész tartományban is.
Ez is érdekelhet:
- Ezek a furcsa régészeti felfedezések átírták a történelemről alkotott képet
- A nők miatt bukhat el Kína: egyre többen hallani sem akarnak házasságról, gyerekről
Kiemelt kép: Ming-dinasztia – depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra