Még 2500 év után is aranykoszorú van ezen a görög koponyán
A koronás atléta koponyája, amelyre még mindig babérág alakú aranykoszorú van erősítve, talán az egyik leglenyűgözőbb görögországi kiállítási tárgy.
A hús 2500 éve lebomlott, de a koszorú megtapadt és a koponyán maradt. A szájban egy ezüstpénzt találtak, amely Kharón jelképe volt, aki a görög mitológiában Hádész révésze volt, aki az elhunytak lelkét az alvilágba szállította, írja a Greek Reporter.
Ókori görög koponya aranyozott fejdísszel
A koponyát az ókori Lato, Kréta városának temetőjében találták, és a krétai Agiósz Nikoláosz múzeum egyik leglátványosabb kiállítási tárgya volt.
A dór városállam a Mirabello-öbölre néző, védhető pozícióban épült két csúcs között, amelyek mindketten akropoliszokká váltak a város számára.
Bár a város valószínűleg megelőzte a dórok érkezését, a romok főként a dór korszakból (Kr. e. 5. és 4. század) származnak.
A várost Kr. e. 200 körül lerombolták, de kikötője (Lato Etera, vagy Lato pros Kamara), amely Agiósz Nikoláosz közelében található, a római uralom alatt is használatban volt.
Ez vezetett ahhoz a tévhithez, amelyet a bizánci Sztephanosz Büzanthinosz bizánci nyelvész ismételgetett Xeniont, egy krétai történetírót idézve. Eszerint Kamara és Lato egy és ugyanaz, a modern tudomány azonban megkülönbözteti a kettőt.
A várost valószínűleg Leto istennőről, Apollón és Artemisz anyjáról nevezték el. Lato az ókorban érméket is vert, amelyeken Eileithüia, a szülési fájdalom istennőjének képmása látható, akit a jelek szerint különösen imádtak Latóban.
Nearkhosz, Nagy Sándor admirálisa szintén Latóban született.
Hol található most a koponya?
A görög agiósz nikoláoszi régészeti múzeum 1969-ben nyílt meg, és Kréta egyik legjelentősebb múzeumaként tartják számon. A régészeti kincsek gazdag gyűjteménye a preminószi (Kr. e. 3000) és a római (Kr. u. 2. század) közötti időszakból származik.
A múzeumban fontos régészeti leletek gyűjteményei kaptak helyet az egész kelet-krétai régióból, Maliától a távoli Zakrosig terjedő területről. Vitrinjeiben több mint 1500 edényt, valamint Kréta legrégebbi arany- és bronzleleteit mutatták be.
Érdemes elolvasni:
- Hihetetlen anatómiai ismeretek birtokában voltak az ókoriak
- Döbbenet: sokkal fejlettebbek voltak a kőkori hajók, mint azt a történészek gondolták
Kiemelt kép: depositphotos.com. A szóban forgó koponya a Greek Reporter oldalán tekinthető meg.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm