Kinek az ujján díszeleghetett szerelmes felirattal a 300 éves ezüstgyűszű?
Robert Edwards nemrégiben fémdetektorával a walesi Pembrokeshire-ben található Carew kastélynál kutatott, amikor is egy ezüstgyűszű “akadt a horgára”.
„Egy tölgyfa környékén kutattam, sokáig mindhiába. Ám egyszer csak éles jel érkezett a detektortól. Először azt hittem, talán egy hatpennys lehet, de meglepetésemre valamiféle ezüsttárgy volt, ráadásul nem is érme. Majd megláttam, hogy valójában ezüstgyűszű” – idézte fel Edwards az ezüstgyűszű megtalálásának napját a Cardiff-i Nemzeti Múzeum által kiadott közleményében.
Nem sokkal később a walesi szakemberek azt is megerősítették, a talált gyűszű igazi ritkaság. Az ezüsttárgy valamikor 1682 és 1740 között készülhetett. A viszonylag nehéz kis tárgyat fonott mintázat és cikk-cakkos ezüstszalagok díszítik, a múzeum szerint ez pedig gyakori eleme volt az említett korszak fémtárgyainak Angliában és Walesben – írja a Smithsonian Magazine.
Ezüstgyűszű aranyat érő gondolattal
A gyűszű aljába feliratot véstek, ez gyakori eleme a szerelmet jelképező gyűrűknek is. Az újonnan felfedezett gyűszűn a nagybetűkkel írt “LYKE STIL AND LOVE EVER” felirat olvasható, mely annyit tesz, “szeretni tartósan, szeretni örökké” – írja Verity Babbs, az Artnet munkatársa.
Korábban ehhez hasonló feliratokat találtak több 17. századi, Angliában és Walesben meglelt gyűszűn is.
„Az ehhez hasonló romantikus passzusok nagyon hasonlítanak a kortárs rózsafüzéreken láthatóakhoz” – írja a múzeum. “A gyűszűket, melyeket a kézimunka közben az ujjon viseltek, valószínűleg intim, ezért aztán romantikus tárgynak vélték. Így sokszor képezték szerelmesek ajándékait is.
„Csak később realizáltam, amikor egy másik gyűszűnűn is megláttam a hasonló mintát, hogy valami igazán különlegeset találtam” – tette hozzá Edwards. “Hogy őszinte legyek, az unokatestvérem – aki egyben a kutatótársam is – irigykedett is rám!”
Ám egy 1996-os brit törvény előírja, hogy magánszemélyeknek jelenteniük kell a 300 évnél régebbi leleteket. Így aztán Edwards-nak át kellett adnia a gyűszűt az illetékes hatóságoknak. További elemzések elvégzése után pedig kincsnek nyilvánították azt, valamint vele együtt három másik tárgyat is.
Licit a kincsért?
Most pedig, hogy az ezüstgyűszű státuszát véglegesítették, a múzeumoknak lehetőségük nyílt megvásárolni a Kincsértékelő Bizottság által meghatározott áron.
Edwards ennek értelmében csak akkor tarthatja meg a gyűszűt, ha egyetlen múzeum sem akarja vagy képes megvásárolni. Ám a Carew kastélytól nem messze található Tenby Múzeum és Művészeti Galéria már jelezte érdeklődését a tárgy iránt.
Még ha végül nem is tarthatja meg, Edwards továbbra is rendkívül lelkes a figyelemre méltó tárggyal kapcsolatban.
„Szeretek elmélázni azon, hogy vajon ki lehetett eredeti tulajdonosa. Vajon abban a kastélyban használták, amit az út túloldalán láttam? Valaki bajba került valaki, amiért elvesztette? Bárhogy is legyen, engem nagyon boldoggá tesz, hogy megoszthattam a kincset másokkal is.”
Ez is érdekelhet:
Ritka kiváltság ért halálakor egy több száz éve eltemetett nőt
Középkori romantika: a szerelem erejét hirdeti ez a múltbéli ékszer
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét