Ez a halál pillanatában készült felvétel megmutathatja az utolsó gondolatainkat
Minden igyekezetünk ellenére sosem tudnánk biztosan megmondani, hogy mit gondolunk vagy érzünk a halálunk pillanatában. Azonban az orvosok egy szívinfarktuson átesett beteg segítségével most már többet tudnak arról, mi történik az agyunkban, amikor meghalunk.
Mi történik az agyunkkal a halálunk pillanatában?
Az, hogy mit érzünk vagy gondolunk halálunk pillanatában egyike azoknak a dolgoknak, amelyeket saját magunknak kell megtapasztalnunk. Szerencsére nem kell sietnünk, így elég arra hagyatkozni, amit a tudomány mondhat nekünk.
Hogy pontosabben elmondhassák, mi történik, amikor meghalunk, amerikai kutatók elektroenkefalográfiát (EEG) végeztek egy 87 éves férfin a halála pillanatában – számol be a Unilad. Az idős férfi epilepsziában szenvedett, és az EEG-teszt segítségével az orvosoknak sikerült rögzíteniük a beteg agyhullámait 15 perccel a szívrohamban bekövetkezett halála után.
Megnövekedett gamma oszcillációk
Az eredmények elemzése után Dr. Ajmal Zemmar, a tanulmány vezető szerzője nyilatkozott arról, hogy azok hogyan deríthetnek fényt végső gondolatainkra. Az agyhullámokat vizsgálva a kutatók a gamma oszcillációk növekedését figyelték meg. Ezek az agy különböző régiói közötti összeköttetést szabályozzák, így létfontosságúak az érzékelés, a mozgás, a memória és az érzelmek szempontjából.
Ebből kiderült, hogy a betegnek valószínűleg
lepergett az élete a szeme előtt.
Zemmar szerint “az agy halálunk előtt lejátszhatja a fontos életeseményeket, hasonlóan a halálközeli élményekben tapasztaltakhoz. Ezek az eredmények megkérdőjelezik az arra vonatkozó elképzeléseinket, hogy pontosan mikor ér véget az élet, és fontos további kérdéseket vetnek fel, például a szervadományozás időzítésével kapcsolatban”.
Bár az agyhullámok hasonló változásait már korábban is megfigyelték patkányoknál halálukkor, a Frontiers in Ageing Neuroscience című folyóiratban közzétett tanulmány az első példa arra, hogy ezt embernél is kimutatták.
A legtöbb tanulmányhoz hasonlóan azonban a kutatócsoport világossá tette, hogy további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy meggyőzőbb állításokat lehessen megfogalmazni.
A kutatócsoport rámutatott, hogy a következtetésükhöz felhasznált adatok egyetlen esettanulmányra összpontosítottak, és hogy a beteg agya már károsodott az epilepszia miatt. Ezért azt nem tudták megállapítani, hogy ugyanez biztosan bekövetkezik-e egy másik emberrel a halálához közeledve.
Dr. Zemmar hozzátette: “Valamit talán tanulhatunk ebből a kutatásból: bár szeretteink lehunyják a szemüket, és készen állnak arra, hogy itt hagyjanak minket, az agyuk talán újra lejátssza életük legszebb pillanatait”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit