Rejtélyes részecskék után kutatnak, amelyek megfejthetik az univerzum titkait
A szakértők olyan titokzatos részecskéket kutatnak a világegyetemünkben, amelyek betekintést nyújthatnak a tudomány legérdekesebb területeire.
Mik is pontosan ezek a titokzatos részecskék? Úgy hívják őket, hogy rejtett szektor részecskék. Valójában még soha nem figyelték meg őket megfelelően. Valószínűleg épp azért, mert nem felelnek meg a Standard Modellnek, a részecskefizika jelenlegi elméletének.
Az Indy100 cikke szerint most 18 ország összesen 54 intézete vesz részt a rejtett részecskék keresése (Search for Hidden Particles, SHiP) nevű új kísérletben. Az érintett szakértők pedig ennek fejében egy új létesítményben végezhetik majd kutatásukat.
A CERN, azaz az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet felelős a nagy hadronütköztetőért (LHC) a svájci Genfben. A szervezet 2027-ig új létesítményt épít a SHiP számára.

Részecske illusztrációja. Depositphotos.com
Különleges részecskék kutatásához különleges létesítmény jár
Amint működésbe lép, a szakemberek kísérletezni fognak azzal, hogy fix célpontokat találnak el protonnyalábbal, azzal a céllal, hogy a keletkező keverékben rejtett és a Standard Modelltől eltérő részecskéket találjanak.
A csoport vezetője, Andrey Golutvin professzor, az Imperial College Londonból elmondta, hogy “a SHiP egyedülálló módon képes megoldani a részecskefizika Standard Modelljének számos fontos problémáját. Ennek segítségével ráadásul olyan részecskék felfedezésére is van kilátás, amelyeket eddig még soha nem láttunk.”

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) létesítménye. Fotó: Brücke-Osteuropa
Az intézmények közötti együttműködést az Imperial College London vezeti. Egy szóvivő szerint “amikor ezek a részecskék bomlanak vagy kölcsönhatásba lépnek, létrehozhatják azokat a rejtett részecskéket, amelyeket az SHiP keres.
“Az SPS sugár energiája és intenzitása lehetővé teszi, hogy nagyszámú jól ismert részecskét állítsanak elő, ami azt jelenti, hogy az SHiP a világ legjobb kutatásait végezheti el új rejtett részecskék után kutatva”.

Egy protonnyalábhoz szükséges alagút. Rudi Winter
De nem ez az egyetlen dolog, amit a CERN tervez, és ami megváltoztathatja az univerzumról alkotott elképzeléseinket.
A szervezet egy új, 17 milliárd fontba kerülő, a 2040-es évekre megépítendő, Future Circular Collider (FCC) nevű “szupergyorsítót” is tervez, amely a rejtélyes sötét anyag kutatását segítené.
A SHip projekt jóval kevesebbe kerül, és más területekre összpontosít majd, míg az FCC-t előterjesztik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
A kutatók szerint ez az egy földi életforma képes lenne megélni a Marson