Rejtélyes részecskék után kutatnak, amelyek megfejthetik az univerzum titkait
A szakértők olyan titokzatos részecskéket kutatnak a világegyetemünkben, amelyek betekintést nyújthatnak a tudomány legérdekesebb területeire.
Mik is pontosan ezek a titokzatos részecskék? Úgy hívják őket, hogy rejtett szektor részecskék. Valójában még soha nem figyelték meg őket megfelelően. Valószínűleg épp azért, mert nem felelnek meg a Standard Modellnek, a részecskefizika jelenlegi elméletének.
Az Indy100 cikke szerint most 18 ország összesen 54 intézete vesz részt a rejtett részecskék keresése (Search for Hidden Particles, SHiP) nevű új kísérletben. Az érintett szakértők pedig ennek fejében egy új létesítményben végezhetik majd kutatásukat.
A CERN, azaz az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet felelős a nagy hadronütköztetőért (LHC) a svájci Genfben. A szervezet 2027-ig új létesítményt épít a SHiP számára.
Különleges részecskék kutatásához különleges létesítmény jár
Amint működésbe lép, a szakemberek kísérletezni fognak azzal, hogy fix célpontokat találnak el protonnyalábbal, azzal a céllal, hogy a keletkező keverékben rejtett és a Standard Modelltől eltérő részecskéket találjanak.
A csoport vezetője, Andrey Golutvin professzor, az Imperial College Londonból elmondta, hogy “a SHiP egyedülálló módon képes megoldani a részecskefizika Standard Modelljének számos fontos problémáját. Ennek segítségével ráadásul olyan részecskék felfedezésére is van kilátás, amelyeket eddig még soha nem láttunk.”
Az intézmények közötti együttműködést az Imperial College London vezeti. Egy szóvivő szerint “amikor ezek a részecskék bomlanak vagy kölcsönhatásba lépnek, létrehozhatják azokat a rejtett részecskéket, amelyeket az SHiP keres.
“Az SPS sugár energiája és intenzitása lehetővé teszi, hogy nagyszámú jól ismert részecskét állítsanak elő, ami azt jelenti, hogy az SHiP a világ legjobb kutatásait végezheti el új rejtett részecskék után kutatva”.
De nem ez az egyetlen dolog, amit a CERN tervez, és ami megváltoztathatja az univerzumról alkotott elképzeléseinket.
A szervezet egy új, 17 milliárd fontba kerülő, a 2040-es évekre megépítendő, Future Circular Collider (FCC) nevű “szupergyorsítót” is tervez, amely a rejtélyes sötét anyag kutatását segítené.
A SHip projekt jóval kevesebbe kerül, és más területekre összpontosít majd, míg az FCC-t előterjesztik.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re