A NASA véletlen meteoresőt zúdíthat a Marsra
2022-ben a NASA szándékosan beleütközött a Double Asteroid Redirection Test (DART) űrszondával egy Dimorphos nevű apró aszteroidába, ami mérföldkőnek számított, és azt vizsgálta, hogy a jövőben el tudjuk-e téríteni a potenciálisan veszélyes űrsziklákat.
A szó szerint úttörő ütközés valóban elég erősnek bizonyult ahhoz, hogy a Dimorphos letérjen a pályájáról Aziklákat, laza kőzeteket és hatalmas porfelhőket hagyott maga után, amint azt a NASA Hubble és James Webb űrteleszkópjai által készített látványos felvételeken láthatjuk, derül ki a Futurism beszámolójából.
A NASA misszójának nem várt mellékhatása lehet

Kiemelt kép: depositphotos.com
A távolság, amelyet ezek a sziklák megtesznek, jelentős. Bár a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy egyikük sem fogja eltalálni a Földet, “keresztezni fogják a Mars pályáját” – mondta a National Geographicnak Marco Fenucci, az Európai Űrügynökség Földközeli Objektumok Koordinációs Központjának kutatója, a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője.
Ha pedig mintegy 6000 év múlva áthatolnának a vörös bolygó vékony légkörén, “becsapódnának, és krátert hagynának maguk után” – tette hozzá.
Más szóval, a NASA DART küldetése nem csak átütő siker volt az emberiség első aszteroida eltérítése, de ahogy a NatGeo rámutat, ez az első alkalom, hogy meteorvihart hoztunk létre.
Véletlen egybeesés, hogy bár az űrügynökség mesterségesen idézte elő a vihart egy ember alkotta tárggyal, ilyen folyamatok már történnek a Naprendszerben és más hasonló csillagrendszerekben.
A DART teljesen kizsigerelte a Dimorphost, és meglepte a tudósokat, hogy mennyi anyagot küldött a levegőbe. A megfigyelések szerint ennek következtében még az űrszikla alakja is megváltozott.

Illusztráció: Wallpaper Flare
“Nem számítottunk arra, hogy ennyi nagy szikla leszakad” – mondta a DART nyomozócsoport vezetője, Andy Rivkin a NatGeo-nak. “Úgy gondoljuk, hogy ezek már meglévő sziklák lehettek, amelyeket a lökéshullám ledobott. Nem a becsapódás során keletkeztek.”
Ironikus módon a meglazult sziklák végül veszélyt jelenthetnek az Európai Űrügynökség Hera űrszondájára, amely a tervek szerint már 2026-ban találkozik a Dimorphos-szal.
Szerencsére a tudósok rendkívül csekélynek ítélték egy ilyen ütközés esélyét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében