Ilyen volt a családtervezés az ókorban
Az ókorban az olyan családtervezési módszerek, mint az abortusz és a fogamzásgátlás, az akkori orvosi gyakorlatok és a társadalmi normák szerves részét képezték, különösen az ókori mediterrán és közel-keleti térségekben.
A család az ókorban is család volt
Ezen gyakorlatok legkorábbi írásos említései Kr. e. 1500 körülre nyúlnak vissza az ókori Egyiptomban, és a későbbiekben olyan civilizációkról szóló feljegyzésekben is találtak utalásokat, mint Babilón, Görögország és Szíria.
Az Ancient Origins beszámolója szerint a korabeli orvosi szövegek betekintést nyújtanak az abortusz során alkalmazott technikákba. Ezek a módszerek magukban foglalták a vetélés kiváltására vagy a terhesség megszakítására alkalmas gyógynövények beadását, valamint a sebészeti eljárásokat, bár a kapcsolódó kockázatok miatt ritkábban alkalmazták ezeket.
Míg egyes gyógynövények, mint például a csombormenta és az akácia, ma is ismertek abortuszgátló tulajdonságaikról, mások, mint például a Silphium, azóta kihaltak.
Az ezen eljárásokhoz való hozzáférés valószínűleg olyan tényezőktől függően változott, mint a földrajzi elhelyezkedés és a társadalmi-gazdasági státusz. A tehetős egyéneknek nagyobb hozzáférése lehetett olyan képzett orvosokhoz vagy bábákhoz, akik biztonságosan el tudták végezni ezeket az eljárásokat.
Vannak azonban bizonyítékok arra, hogy még a kevésbé kiváltságos háttérrel rendelkező személyek vagy családok is hozzáférhettek ezekhez a szolgáltatásokhoz a helyi gyógyítók vagy bábák révén.
Az abortuszról és a fogamzásgátlásról alkotott társadalmi nézetek azonban ennél összetettebbek voltak. Míg egyes szövegek negatívan ábrázolták ezeket a gyakorlatokat, gyakran bizonyos csoportok becsmérlésére használva őket, mások elismerték fontosságukat a nők egészségének és jólétének megőrzésében.
A vallási és kulturális meggyőződések szintén befolyásolták az ehhez hasonló gyakorlatokhoz való hozzáállást. Egyes közösségek engedélyezték az abortuszt, ha azt az anya életének védelme érdekében szükségesnek ítélték.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban