Hawking már hat éve nincs köztünk, de jóslatnak is beillő figyelmeztetése olyan, mintha csak napjainkban mondta volna.
A világhírű elméleti fizikus úgy gondolta, hogy a mesterséges intelligencia elhozza az emberiség végét, hívja fel a figyelmet a LADbible.
Stephen Hawking professzor már 2018-ban életét vesztette, mégis pontosan felismerte a mesterséges intelligencia veszélyeit. Szinte hihetetlen belegondolni, de akkoriban a ChatGPT-től és társairól még nem is hallottunk, pedig mára a mindennapjaink részévé váltak.
A legendás tudós tehát szó szerint megelőzte a korát. Már 2012-ben arról beszélt egy interjúban, hogy a mesterséges intelligencia kifejlesztése az emberi faj végét jelentheti. Az interjú idején tehát az AI még gyerekcipőben járt, de Hawking már látta, milyen hatalma lehet, különösen, ha képes felülmúlni az emberi intelligenciát.
Hawking szerint magát fejleszti az AI
A fizikus hozzátette, a mesterséges intelligencia el fogja kezdeni saját magát fejleszteni. “Az emberek, akiket korlátoz a lassú biológiai evolúció, nem tudják felvenni a versenyt, és le lesznek váltva” – húzta alá.
2015-ben aztán egyike volt annak a 100 szakértőnek, akik nyílt levelet intéztek az ENSZ-hez, melyben a mesterséges intelligencia ellenőrizetlen fejlesztésének veszélyeire figyelmeztettek. A szigorú szabályokat követelő figyelemfelhíváshoz csatlakozott a SpaceX alapítója, Elon Musk is.
Aztán egy évvel halála előtt, 2017-ben Hawking ismét figyelmeztette az emberiséget az AI további növekedésének veszélyeire. Azt mondta: “Attól tartok, hogy a mesterséges intelligencia teljesen helyettesítheti az embereket.”
A halála után néhány hónappal kiadott, Rövid válaszok a nagy kérdésekre című könyvében még azt is felvetette, hogy a gépekhez képest olyan némákká válhatunk, mint a sziklák a gépekhez képest, ha nem figyelünk oda.
Fényévekkel le fog minket hagyni
Ezt írta: “Intelligenciarobbanással nézhetünk szembe, ami végül olyan gépeket eredményez, amelyek intelligenciája annyival meghaladja a miénket, mint a miénk a csigákét. Csábító lenne elvetni a rendkívül intelligens gépek fogalmát, és azt mondani, hogy ez puszta sci-fi. De ez hiba lenne, és potenciálisan a valaha volt legrosszabb tévedésünk.”
És az elmúlt években úgy tűnik, pontosan a fizikus jóslata szerint haladunk. Az OpenAI használatával nemcsak teljes hosszúságú ismeretterjesztő cikkeket, híreket és filmforgatókönyveket készíthetünk, hanem folyamatosan tanulhatunk is az általunk betáplált információkból.
Abba pedig belegondolni is szinte hihetetlen, hogy a rengeteg belétáplált információ hatására mekkora lesz a tudása mondjuk 20 év múlva.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon