A budapesti Kis-Gellért-hegy nyugodt környezete alatt fekszik egy titkos, történelmi katonai létesítmény, a Sziklaközpont. Ez a többnyire földalatti komplexum, amelyet Sziklaközpontnak vagy Sziklának is neveznek, gazdag, ugyanakkor rejtélyes története a két világháború közötti időszakra nyúlik vissza.
Az eredetileg a két világháború közötti időszakban épült Sziklaközpont fejlesztése a II. világháború alatt folytatódott, és a konfliktus alatt létfontosságú katonai raktárként szolgált. Igazi jelentősége azonban a háború után alakult ki, amikor az 1948-ban létrehozott Országos Légvédelmi Központ (OLK, ORLÉKÖZ) befogadó létesítményévé vált. Ez a központi parancsnoki központ döntő szerepet játszott a légi légvédelmi és a földi légvédelmi tüzérségi tevékenységek összehangolásában.
Működési évei alatt a Sziklaközpont jelentős átalakulásoknak és átalakításoknak volt tanúja. Az 1965 és 1999 között a magyar légiforgalmi területirányító központnak (ACC) otthont adó, majd a Magyar Telekom (MATÁV) faxközpontjának helyet adó létesítménytől kezdve a kor változó igényeinek megfelelően változott a szerepe.
Titkos bunker a hegy gyomrában
A Sziklaközpont szerkezete éppoly rejtélyes, mint története. Az egykori kőbányából kivájt, többszintes földalatti bunkerrendszer nagyrészt a felszín alatt rejtve maradt. 30 centiméter vastag ajtókkal lezárva, pontos kiterjedése továbbra is ismeretlen. A Gellért-hegyet és a Sas-hegyen lévő közeli bunkereket egy titkos átjáró köti össze.
A föld felett a négyemeletes RISZ-épület őrszemként áll, célját egy olyan rövidítés rejti, amelynek jelentése továbbra sem tudott. Az eredetileg háromemeletes épületet a MALÉV, az állami tulajdonú légitársaság bővítette ki, hogy megfeleljen a változó működési követelményeknek.
A Szikalközpontba való bejutás a mai napig korlátozott. Magyarország Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatának fennhatósága alatt a komplexum titkait szigorúan őrzik, a nagyközönség és a sajtó számára hozzáférhetetlenek.
A titkosítás feloldása
Az elmúlt években erőfeszítéseket tettek a komplexum egyes aspektusainak titkosításának feloldására, hogy fényt derítsenek történelmére, ugyanakkor megőrizzék titokzatosságát. A múltjának nagy részét azonban továbbra is titok fedi, ami a magyar katonai és hírszerzési műveletekben betöltött szerepéről tanúskodik.
Miközben Budapest folyamatosan fejlődik és modernizálódik, a Sziklaközpont néma tanúja az elmúlt évszázad viharos eseményeinek. Története, bár nagyrészt elbeszéletlen, a létezése tudott, és egy rendkívül érdekes aspektusát mutatja be Budapest változatos városának.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső