Emberi bőrrel kötötték a Harvard 1880-as évekre visszanyúló könyvét
Többet nem szerepel a Harvard könyvtárjában az emberi bőrrel bekötött könyv.
A Harvard Egyetem Houghton Könyvtára a múzeumi gyűjteményekben található emberi maradványokra vonatkozó, 2022-ben megfogalmazott ajánlások alapján felülvizsgálatot végzett, majd kivett egy emberi bőrbe kötött könyvet, írja az IFLScience.
A Harvard Library kijelenti, hogy a könyv eredetének és történetének „etikailag megterhelő természete” alkalmatlanná tette a könyvtár gondozására, és folyamatban van az emberi bőr végső tiszteletteljes beállítottságának meghatározása.
Gyakori jelenség volt emberi bőrrel kötni
Az antropodermikus bibliopégia a könyvek emberi bőrbe kötési folyamatának elnevezése, és világszerte vannak múzeumok is. Ahogy az ilyen zord leleteknél várható, a portfólió furcsa eredettörténetekből áll, köztük számos példával, amelyek állítólag a bőrből készültek.
A Houghton Könyvtárban emberi bőrbe kötött könyv (amely a Harvard ritka könyveinek ad otthont kéziratokban) Arsène Houssaye Des destinées de l’âme című könyvének másolata volt. Dr. Ludovic Bouland (1839–1933) francia orvos és bibliofil alkotta, akinek a könyvek iránti látszólagos szeretete vezetett ahhoz a problémás döntéshez, hogy példányát emberi bőrbe kösse.
Hogyan keletkezett a kötet?
A bőr egy elhunyt nőbeteg testéből származott, akinek maradványai abban a kórházban voltak, ahol Bouland dolgozott. Beleegyezés nélkül vitte el, a beteg kiléte nem ismert, és a könyv 1934 óta a Harvard Library gyűjteményében van.
„Bouland kézírásos megjegyzése, amelyet a kötetbe illesztettek be, azt állítja, hogy „az emberi lélekről szóló könyv megérdemelte, hogy emberi borítást kapjon” – mondta Tom Hyry, a Levéltárak és Különleges Gyűjtemények Egyetemi Könyvtárosa és Florence Fearrington, a Houghton Könyvtár könyvtárosa.
„A bizonyítékok azt mutatják, hogy Bouland egy nőtől vett bőrrel kötötte be a könyvet, amelyet orvostanhallgatóként szerzett. A John Stetson által írt, azóta elveszett könyvet kísérő feljegyzés szerint Bouland ezt a bőrt egy ismeretlen, elhunyt nőbeteg holttestéről szerezte egy francia pszichiátriai kórházból.”
Jogi változások
Az emberi maradványokkal kapcsolatos jogok 2004-ben kerültek előtérbe, amikor az emberi szövetekről szóló törvény határozott iránymutatásokat határozott meg az emberi maradványok, például a Body Worlds kiállításhoz hasonló, beleegyezés igazolására vonatkozóan.
Majd 2022-ben az Irányító Bizottság jelentése további szabályozást terjesztett elő a múzeumi gyűjteményekben lévő emberi maradványokra vonatkozóan.
„El kell kezdenünk szembenézni egy olyan múlt valóságával, amelyben az akadémiai kíváncsiság és a lehetőségek eluralkodtak az emberiségen” – mondta Lawrence Bacow, a Harvard Egyetem elnöke a jelentésben.
Megbukott a vizsgálaton
A jelentés felülvizsgálatot indított el, és számos módot tárt fel, amelyekben az emberbőrhöz kötött könyv gondozása nem felelt meg az etikai normáknak. Ez magában foglalta a könyv szerepét egy régi ködösítési rituáléban, amelynek során a tanulók elő merték venni a könyvet, nem tudva, miből készült a kötés.
Amikor 2014-ben bebizonyosodott, hogy a könyv kötése valóban emberi bőr volt, a Houghton Library több blogbejegyzést is közzétett, amelyek szerintük „szenzációhajhász, morbid és humoros hangot használtak”.
„A Harvard Könyvtár elismeri a könyv gondozásában elkövetett múltbeli kudarcokat, amelyek tovább tárgyiasították és veszélyeztették annak az emberi lénynek a méltóságát, akinek a maradványait a kötéshez használták” – áll a közleményben. „Elnézést kérünk azoktól, akiket ezek az intézkedések hátrányosan érintettek.”
Hasonló esetek
Az emberi maradványok etikailag megkérdőjelezhető módon történő kiállításának gazdag története van, az 1860-as párizsi La Morgue kiállítótermétől a modern korban a Body Worlds-ig. Ahogy Bacow mondta, az akadémia jelentős szerepet játszott abban, hogy etikátlan eszközökkel, például az emberi idegrendszer 130 éves boncolásával, feltehetően Harriet Cole testéből vették ki az emberi maradványokat.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében