A Nap magjánál 7-szer forróbb hőmérsékletet sikerült előállítani egy reaktorban
Elképesztő rekordot sikerült egy nukleáris fúziós kísérlet során felállítani, miután egy reaktorban a Nap magjánál több mint hétszer forróbb hőmérsékletet értek el kutatók.
A Koreai Fúziósenergia Intézet KSTAR Kutatóközpontjának szakemberei bejelentették, hogy új világrekordot állítottak fel azzal az időtartammal, ameddig 100 millió Celsius-fokos hőmérsékletet tudtak fenntartani, derül ki az Indy100 beszámolójából. Az esemény magfúziós kísérlet során történt, és úgy harangozták be, mint hatalmas előrelépés az új energiatechnológiák felé.
Elképesztő rekordot sikerült megdönteni
A nukleáris fúzió lényegében annak a természetes folyamatnak a megismétlése, amely a Nap és a csillagok ragyogását eredményezi. Két atom összeolvadása során hihetetlen mennyiségű energia szabadul fel.
Mivel nyakunkon az éghajlat változás és annak bolygópusztító következményei, az emberiségnek egyre inkább szüksége van olyan, tisztának nevezhető energiára, amellyel nem okozunk további nagy mértékű pusztítást a légkörben. Erre pedig sokak szerint megfelelő válasz lehet a a fúziós energia.
Jun Szivu, az intézet igazgatója elmondta, hogy a legfontosabb a technológia szempontkából, hogy a hidrogén variánsait megfelelő hőmérsékletekig hevítsék, mivel ez lehetővé az így létrejövő plazma lehetővé teszi a hosszabb ideig lezajló reakciókat.
De hogyan is néz ki egy ilyen reaktor?
A CNN fejtágítója szerint a fúziós energia előállításának legelterjedtebb módja egy tokamaknak nevezett fánk alakú reaktor, amelyben a hidrogénváltozatokat rendkívül magas hőmérsékletre hevítik, hogy plazmát hozzanak létre.
Az MIT leírja, hogy a plazma lényegében túlhevített anyag. Olyan forró, hogy az elektronok elszakadnak az atomoktól, és ionizált gázt alkotnak. A látható univerzum több mint 99%-a pedig ebből a furcsa anyagból áll.
A plazmát gyakran nevezik “a negyedik halmazállapotnak”. Ahogyan a folyadék felforr, és energiát adva gázzá alakul, úgy a gáz melegítésével ugyanezen elvek alapján plazma keletkezik.
A CNN-nek adott interjújában Jun azonban elárulta, hogy “nem volt könnyű feladat ezt demonstrálni, mivel a plazma ilyen nagy hőmérsékleten igencsak instabil tud lenni”.
Az intézet kutatói viszont így is képesek voltak rekordot dönteni az általuk csak mesterséges napnak nevezett eszközzel. Az előteremtett plazma ennek során 48 másodpercig 100 millió Celsius-fokos hőmérsékletű maradt a tavaly december és idén február között lezajló tesztidőszakban. Ezzel pedig megdöntötték az addig fennálló, 30 másodperces rekordot.
A szakértők 2026-ra szeretnék elérni a kitűzött 300 másodperces álomhatárt, mivel Jun szerint ez “kritikus pontot” jelent majd a technológia méretezhetőségét illetően.
Jun szerint kutatásaik “nagy segítséget jelentenek majd ahhoz, hogy a Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor (ITER) időben biztosítsa a megjósolt teljesítményt, és előmozdítsa a fúziós energia kereskedelmi hasznosítását”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi lesz Magyarországgal az USA, Kína és Oroszország alkotta Bermuda-háromszögben?
Egy új tanulmány szerint a Ceres felszínének 90%-át is óceán boríthatta
A világ legősibb írása 5500 éves, és nem tudjuk pontosan, hogy mit jelent
Lenyűgöző videón a Gellért Szálló megújulása
Idegen eredetű anyagokat is találtak a villenai kincsben
Az amerikai kormány meghallgatást tart, amelyben az UFO-król tervezik lerántani a leplet