Fekete-tenger mellett fekvő városka félig kész, teljesen elhagyatott minivárak gyűjteményének ad otthont – egészen pontosan 732-nek. De vajon mi vezetett annak a városfejlesztésnek a pusztulásához, amelynek egy olyan luxus városfejlesztési projektnek kellett volna lennie, amely királyi életet kínál azoknak, akik hajlandóak megfizetni az árát?
A Burj Al Babas-t úgy képzelték el, mint egy impozáns városfejlesztési tervet, amely a mediterrán éghajlatú királyi élet megjelenését kínálja. A projektet fejlesztő Sarot Group célja az volt, hogy a Közel-Keleten európai luxust kereső, tehetős külföldieket vonzzon. Minden egyes villát a fényűzés jegyében terveztek, gótikus stílusú építészettel, tetőteraszokkal és minden szinten jakuzzikkal büszkélkedve. A festői Mudurnu római kori fürdővárosban található, amely a forró forrásairól híres, a fejlesztés padlófűtést és lenyűgöző kilátást ígért a buja török erdőre.
Építés és ellentmondások egy elhagyatott városban
Az építkezés 2014-ben kezdődött, a várható befejezési idő négy év volt. Az építkezés előrehaladtával azonban a helyiek nemtetszésüket fejezték ki mind az otthonok esztétikájával, mind a fejlesztők üzleti gyakorlataival kapcsolatban. Pert indítottak, környezeti károkat és fák pusztulását állítva előtérbe. A török gazdaság nehézségei tovább bonyolították a helyzetet, és 2019-re a Sarot Groupnak 27 millió dolláros adóssággal kellett szembenéznie.
A befektetők és a vevők kivonultak a projektből, ami a projekt feladásához vezetett. Annak ellenére, hogy a Sarot Group kezdetben bízott a projekt befejezésében, a világjárvány kitörése további bonyodalmakat okozott. A Burj Al Babas jövője továbbra is bizonytalan, és kevés remény van arra, hogy az építkezés egyhamar újraindul — írja az Architectural Digest.
Ma a Burj Al Babas üres, félkész épületekből álló szellemváros. Az európai luxus egykor nagyszerű közel-keleti víziója ma már egy posztapokaliptikus filmhez hasonlít. A félig befejezett kastélyok sorai, a foltos tereprendezés és az élet jeleinek hiánya hozzájárul a hátborzongató hangulathoz.
A Burj Al Babas szomorúan emlékeztet az ambiciózus fejlesztési projektek veszélyeire, valamint a gazdasági és környezeti tényezők kiszámíthatatlanságára. Amit a fényűzés és a pompa szimbólumának szántak, ma már a meghiúsult álmok és a meg nem valósult elképzelések tanúbizonysága. Mivel a Burj Al Babas jövője továbbra is bizonytalan, figyelmeztető példaként szolgál a fejlesztők és a befektetők számára egyaránt.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna 2025 első felében Franciaországtól is kap vadászgépeket
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
A tiltott sziget a Bengáli-öbölben, ahol az őslakosok hidegvérrel megölik a partraszállókat
TESZT: Hivatalosan is zseni, aki észreveszi a három állatot 15 másodperc alatt