Rejtélyes betegség irtotta ki az aztékokat
Az aztékok, az egykor virágzó közép-mexikói civilizáció a 16. század közepén a pusztulással nézett szembe.
Bár kezdetben olyan európai betegségeknek tulajdonították, mint a himlő, a legújabb DNS-elemzések új megvilágításba helyezik a titokzatos betegséget, amely majdnem kiirtotta őket. Az aztékok a nemesek és a közemberek kulturális szövevénye között élve virágoztak a spanyol hódítók megérkezéséig, amely szerencsétlenségek sorozatát hozta magával, írja az Ancient Origins.

Az Azték Birodalom kiterjedése II. Moctezuma uralkodása idején, 1519-ben. Fotó: Wikimedia
Kik voltak az aztékok?
Az aztékok voltak azok az amerikai őslakosok, akik a spanyol hódítás idején, a 16. század elején uralták Észak-Mexikót. Az aztékok nomád kultúraként végül a Texcoco-tó kis szigetein telepedtek le, ahol 1325-ben megalapították Tenocstitlan városát, a mai Mexikóvárost.
A rettenthetetlen harcosok és leleményes építők a 15. században olyan birodalmat hoztak létre, amelyet Amerikában csak a perui inkák birodalma volt képes felülmúlni.
A Guggenheim múzeum szerint az aztékok a legjobban dokumentáltak az őslakos civilizációk közül, miután megtörtént az európaiakkal való kapcsolatfelvétel. Számtalan sokszínű, vallási, katonai és társadalomtörténészek felbecsülhetetlen értékű feljegyzéseket hagytak hátra az élet minden területéről, és a modern régészeti kutatásokkal együtt egy összetett birodalmi állam kialakulását és virágzását mutatják be.
Mi lett a sorsuk?
1545 és 1550 között az aztékokat a cocoliztli néven ismert halálos járvány támadta meg, amely néhány röpke nap leforgésa alatt több millió ember életét követelte. A lázzal és rengeteg vérveszteséggel járó betegség megpecsételte az aztékok sorsát.
A kutatók azt találták, hogy az elkövető a szalmonella Paratyphi C, vagy paratífusz nevű törzse lehetett, ami egy, az európai gyarmatosítók által behurcolt kórokozó, amire valószínűleg az őslakosok immunrendszere nem volt felkészülve.

A 16. századi Florentine Codex egy himlőszerű betegségről számolt be. Wikimedia
A pusztítást az éghajlati változások is súlyosbították, a hosszan tartó szárazság csak növelte a halálos áldozatok számát. A rituális emberáldozatok pedig csak újabb szöget jelentettek a koporsóba. Francisco Hernandez részletes beszámolói számtalan tünetet mutatnak, azonban egyetlen betegség sem felel meg pontosan a leírásainak.
Ugyan könnyű lenne a szalmonella nyakába varrni az ügyet, ez sem stimmel pontosan, ez pedig jól bemutatja, milyen összetett problémával is álltak szemben az őslakosok. De legyen szó akár betegségről, akár az éghajlatról, akár a gyarmatosítás következményeiről, az aztékok eltűnése a legjobb példa arra, hogy egy virágzó birodalom sem jelenthet akadályt a láthatatlan gyilkosoknak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk