Az olaszországi Dél-Tirol szívében található Resia-hágó a nyugodt felszín alatt titkot rejt. Az egykor nyüzsgő középkori falu, Curon Ventosa létezésének a II. világháborút követő vízierőmű építésének kezdete vetett véget. Az ambiciózus projekt célja a Resia-tó és a Curon-tó által alkotott természetes medencék erejének kihasználása volt, de ennek ára volt: Curon Ventosa víz alá került.
A helyiek heves tiltakozása ellenére a 14. századi várost feláldozták a fejlődés érdekében. A házak összedőltek, az utcák eltűntek, és életek borultak fel, amikor a víz felemelkedett és elnyelte a falut. Csak egy magányos, 1357-ből származó harangtorony emelkedett ki dacosan a tó felszíne alól, kísérteties emléket állítva annak, ami egykor volt — írja az Italia.
Az újra előtűnő Curon falva
A harangtorony évtizedekig magányos őrszemként állt a Resia-tó közepén, rejtélyek és mítoszok övezetében. Jelenléte félelmet és kíváncsiságot keltett, és vonzotta a turistákat, akik egy elsüllyedt világ maradványait akarták megpillantani. A torony hátborzongató varázsa még egy Netflix-sorozat hátteréül is szolgált, és világszerte megragadta a nézők fantáziáját — írja a House Beautiful.
A közelmúltban ideiglenesen feloldották a Curon Ventosát elrejtő vízfátylat, és ezzel felfedték az elveszett falu maradványait. Mivel a tavat javítási munkálatok miatt leeresztették, a helyiek megragadták a lehetőséget, hogy felfedezzék a víz alá merült romokat, és a hullámok alatt eltemetett ősi pincéket és elfeledett lépcsőket fedeztek fel. Az elsüllyedt város látványa érzelmeket és emlékeket váltott ki, életet lehelve a múlt kísérteties visszhangjaiba.
Curon elsüllyedt történelmének varázslatos múltjában mögött azonban a kiszorulás és a veszteség története húzódik meg. Családok kitelepítése, otthonok lerombolása és a megélhetés tönkretétele – mindez a haladás nevében. Curon öröksége megrendítően emlékeztet a fejlődés emberi áldozataira, és visszhangozza a közösségek küzdelmeit világszerte.
Ma Curon az ellenálló képesség és az alkalmazkodás bizonyítéka. Bár a falu a Reisa-tó mélyére veszett, szelleme tovább él azok szívében, akik emlékeznek rá. Amikor a turisták télen átkelnek a befagyott tavon, vagy sütkéreznek a meleg nyári napsütésben, egy letűnt korszak visszhangjára lépnek, amely örökre megmaradt a víz felszíne alatt.
Ma Curon Ventosa új falva 2500 lakossal büszkélkedhet, melyet közvetlenül az régi falu fölé építettek. Ez a falu nagyjából 70 éve került víz alá, de a templomtorony örök emléket állít az eredeti településnek.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Feltörtek egy 2 milliárd éves kőzetet, és életet találtak benne
Luxemburgi Erzsébet, a királyné aki királynő akart lenni
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
A tiltott sziget a Bengáli-öbölben, ahol az őslakosok hidegvérrel megölik a partraszállókat
TESZT: Hivatalosan is zseni, aki észreveszi a három állatot 15 másodperc alatt
Bizarr felfedezés: Tutanhamont merev férfiassággal mumifikálták