Tévedtek a kutatók az Uránuszt illetően, sokkal érdekesebb belülről, mint gondolták
A tudósok nagyon meglepődtek, mikor rájöttek, hogy metánt találtak az Uránusz mélyén. Ez azt jelenti, hogy a kék bolygó sokkal több gázt tartalmaz, mint korábban gondolták. A planétán végzett korai kísérletek szerint a bolygó elsősorban héliumból és hidrogénből áll, némi metánnal, de egy új tanulmány szerint utóbbiból jóval nagyobb mennyiség található.
Az Uránusz túl messze van, hogy mindent tudjunk róla
Érdekes azonban, hogy nem gázformában van, hanem fagyott vagy “pépes”, mint egy mekis shake, és a kék bolygó magjában rekedt. Az Izraeli Technológiai Intézet és a Kaliforniai Santa Cruz Egyetem kutatói felfedték, hogy az eredmények ellenére, amelyek szerint az Uránusz teljes egészében jégből áll, nagyjából 10 százaléka valójában metán.
A tanulmány azt állítja, hogy az Uránusz jégóriásként való besorolása nem állja meg a helyét, és a hatalmas mennyiségű metán segíthette a bolygó kialakulását. A bolygóról még sok mindent nem tudni, mivel 3 milliárd kilométerre található a Földtől, a történelem során pedig mindössze egyetlen űrszonda repült el mellette. A Voyager 2 még az 1980-as években látogatta meg, így a tudósok abban a hitben maradtak, hogy a bolygó teljes egészében jégből áll.
A rend kedvéért a kutatók több százezer modellt készítettek az Uránusz belsejéről, és megpróbálták meghatározni, hogy melyik modell hasonlít leginkább a jégóriás tömegére és méretére. Mindegyik modell különböző mennyiségű metánt, héliumot és hidrogént tartalmazott, de a kutatók úgy találták, hogy a legtöbb gázelemet tartalmazó modellek hasonlíthattak jobban az igazira.
Most azt próbálják jobban megérteni, hogy miért áll a bolygó jégből, ha az Uránuszon belül hatalmas mennyiségű felhalmozódott gáz található. A további vizsgálatokkal több információt szerezhetünk a bolygóról és a közeli óriásokról, például a Neptunuszról, hogy hogyan alakultak ki, és jobban megmagyarázzák, milyen elemekből állnak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény