Az antarktiszi vulkán, mely aranyat szór a levegőbe
Sokan talán nem is gondolnák, hogy az Antarktisz jeges vidékén számos vulkán is megtalálható, melyek többsége Nyugat-Antarktiszon és a Marie Byrd-földön van. Bár nagyobb részük szunnyadó, az antarktiszi vulkánok között van nyolc-kilenc olyan, mely aktívnak tekinthető.
A közelmúltban mindössze három antarktiszi vulkánt tört ki, ugyanakkor régebben sokkal gyakoribb volt a jelenség. Nemrégiben ugyanis olyan jégmagokat vizsgáltak a kutatók, melyek arra engednek következtetni, a kontinenst az utolsó jégkorszak ideje alatt gigantikus vulkánkitörések sújtották. Ezek közül néhány ráadásul nagyobb volt, mint a modern korban tapasztaltak közül bármelyik – írja az IFL Science.
A legmagasabb antarktiszi vulkán
A kontinens egyik vulkánja az Erebus-hegy nevet viseli. Ez az Antarktisz legmagasabb aktív vulkánja és egyben a Föld legdélebbi aktív vulkánja. Csúcsa 3794 méter magas. Nevét a görög mitológia alakjáról kapta, aki a sötétséget személyesítette meg. Az Erebus-hegy állítólag már akkor kitört, amikor Sir James Clark Ross kapitány 1841-ben először megpillantotta. Két másik vulkánnal együtt a Ross-szigeten található, amelyet az említett brit felfedezőről neveztek el.
Az óriásról készült műholdfelvételeken látható, hogy csúcskráterében enyhén vöröses árnyalat is van. Ez nem másnak köszönhető, mint az ottlévő lávatónak, amely valamivel 1972 előtt keletkezhetett. Az antarktiszi vulkán rendszeresen enged ki gáz- és gőzcsóvákat. Emellett kőzeteket is ki szokott „dobni” magából, melyek a korábbi kitörések során keletkeztek.
Ami még ennél is érdekesebb, hogy ezek a gázlökések tele vannak apró, 20 mikrométernél is kisebb fémarany kristályokkal. Becslések szerint az antarktiszi vulkán egyetlen nap alatt körülbelül 80 gramm aranyat lövell ki. Az antarktiszi kutatók ráadásul a vulkántól 1000 kilométerre is kimutatták a levegőben az arany nyomát.
Tragédiáról lett híres
Az Erebus-hegy mindezek ellenére leginkább az ott bekövetkezett, 1979. november 28-i katasztrófáról híresült el. Ekkor ugyanis az Air New Zealand 901-es járata 11 órás repülőútra indult Aucklandből az Antarktiszra, majd pedig terveik szerint vissza. Ám sajnos a gép frontálisan a vulkán oldalának repült, a fedélzetén tartózkodó 257 ember pedig mind elhunyt.
A végzetes napon az időjárás nem volt alkalmas a légi túra lebonyolítására, ám a repülő ennek ellenére is felszállt. A BBC akkori tudósításai alapján a kapitány 13 óra környékén megpróbált leszállni a géppel, ám a manőver sikertelen volt, a gép az Erebus oldalának csapódott.
A mentés során megtalálták néhány áldozat kameráját, benne ép filmekkel. A tragédia előtt készült felvételek alapján a látási viszonyok megfelelők voltak, ugyanakkor a balesetet kiválthatta az úgynevezett „fehér köd” jelenség. Az antarktiszi vulkán ennek hatására gyakorlatilag láthatatlanná vált, a pilóta valószínűleg úgy vélte, a fehérség az alatta elterülő táj jege és hó, nem pedig a hegy.
Hosszú és költséges jogi huzavonát követően az Air New Zealand megszüntette az Antarktisz feletti városnéző repüléseit.
Ez is érdekelhet:
Lenyűgöző: Pingvinfiókák 15 méter magasról ugranak a mélybe
Az Antarktisz legnagyobb jégtáblája minden nap 1-2 alkalommal előremozdul
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története