A bhopali gáztragédia kísértetiesen emlékeztet az ipari gondatlanság és a vállalati felelőtlenség katasztrofális következményeire. Közel négy évtizeddel az indiai Bhopalban található Union Carbide vegyi üzemben keletkezett metil-izocianát (MIC) gáz felszabadulása után a katasztrófa következményei továbbra is emberek tízezreinek életét keserítik meg, és még mindig nem látszik a vége.
Judah Passow fotográfus Tim Edwards-szal együtt egy megható utazásra indult, hogy dokumentálja a katasztrófa áldozatainak folyamatos küzdelmét, és fényt derítsen az érintett közösségek tartós szenvedésére és elhanyagoltságára. Munkájuk a vállalati kapzsiság és a környezetpusztítás emberi áldozatainak rideg ábrázolását nyújtja — írja a The Guardian.
A bhopáli katasztrófa
Az 1984. december 2-i események az éjszaka közepén bontakoztak ki, amikor a Union Carbide üzem egyik tárolótartályából MIC-gáz kezdett szivárogni, és az alvó Bhopal városát a mérgező vegyi anyagok halálos felhőjébe burkolta. Az üzemi biztonsági rendszerek hiánya súlyosbította a tragédiát, ami széles körű kitettséget és elképzelhetetlen szenvedést eredményezett. A túlélők megrázó jelenetekre emlékeznek: az emberek fuldokoltak, görcsöltek és a legszörnyűbb módokon haltak meg, miközben családok szakadtak szét, amikor kétségbeesetten próbáltak elmenekülni a gázzal teli utcákról.
A több ezerre becsült azonnali halálos áldozat csak a kezdete volt a bhopali emberek hosszú rémálmának. Évtizedekkel később a katasztrófa valódi mértéke még mindig nem derült ki: több mint 25 000 halálesetet állapítottak meg, és több mint 150 000 ember szenved számtalan egészségügyi rendellenességben, többek között légzőszervi betegségekben, rákos megbetegedésekben és neurológiai károsodásokban. A The Atlantic megható képekben örökítette meg az katasztrófa utáni eseményeket.
Senki sem vállal felelősséget
A katasztrófa nagyságrendje ellenére az áldozatok számára az igazságszolgáltatás továbbra is várat magára. A Union Carbide, az üzemért felelős vállalat elkerülte a felelősségre vonást azzal, hogy bezárta a telephelyet és hagyta rozsdásodni, míg anyavállalata, a Dow Chemical nem volt hajlandó elismerni a felelősségét és nem nyújtott megfelelő kártérítést az érintett közösségeknek. Az elkövetők jogi úton történő felelősségre vonására tett erőfeszítések meghiúsultak, mivel a kulcsfigurák elkerülték a büntetőeljárást, a vállalati egységek pedig kibújtak a felelősség alól.
A bhopali tragédia környezeti öröksége ugyanilyen szörnyű, a mérgező vegyi anyagok beszivárognak a talajba és a vízfolyásokba, szennyezik a létfontosságú erőforrásokat, és a szenvedés körforgását az elkövetkező generációk számára is fenntartják. Annak ellenére, hogy meggyőző bizonyíték van a helyszín mérgező voltára, a terület megtisztítására és a környezeti hatások mérséklésére tett erőfeszítések súlyosan elégtelenek voltak, így a lakosok továbbra is ki vannak téve a veszélyes szennyező anyagoknak.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm