A Szovjetunió félbevágott városában nem olyan volt az élet, mint amilyennek gondolnád
Több mint három évtizeddel a Szovjetunió, hivatalos nevén a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének (SZSZKSZ) felbomlása után az emberek szerte a világon nem igazán sejtik, milyen is volt a mindennapi élet errefelé.
Nem a nagy politikai kérdésekről és ideológiai berendezkedésekről van szó, ugyanis azokról könyvek tömkelege szól, hanem arról, hogyan is működött a metaforikus és valóságos vasfüggöny mögött.
A Szovjetunió és a Nyugat utcánként váltakoztak
Az nyílt titok, hogy nem volt egyszerű, azonban a történet még izgalmasabb ott, ahol a Szovjetunió a világ többi részével találkozott. Mindezek közül talán a német főváros, Berlin húzta a legrövidebbet, amely régen az országgal együtt Keletre és Nyugatra volt felosztva, írja az Open Culture.
A probléma ott kezdődött, hogy a félbevágott (de négyhatalmi megszállás alatt tartott) várost teljes egészében Kelet-Németország vett körül.
Az első dolog, amit tisztázni kell, hogy Németország felosztása után sem volt mindig ott a berlini fal. Egy ideig
a szocializmust és a kapitalizmust, két “különböző” nemzetet, sőt két különböző valutát is csak utcák választotta el egymástól.
Sokan “a város egyik részében éltek, de a másikban dolgoztak. A kelet-berliniek nyugaton vállaltak munkát, hogy részesüljenek az erősebb valutából, míg a nyugat-berliniek keleten vágatták a hajukat, számukra sokkal olcsóbban”.
A Kurfürstendamm, Berlin talán leghíresebb sugárútjának kirakatai a kapitalizmus dicsőségét hirdették. Eközben néhány utcával arrébb a Szovjetunió által kidekorált Karl-Marx-Alle pedig szinte fojtogatott a hatalmas szocialista épületeivel.
Azonban 1961. augusztus 13-án Berlin lakói egy “megosztott városra ébredtek”
Az NDK hozzákezdett a kelet és nyugat közötti fal építéséhez betonból, szögesdróttal díszítve. Bár nem tudták azonnal teljes hosszában elkészíteni a források hiánya miatt, idővel azonban a falat következetesen fejlesztették, és egyre több és több biztonsági elemet adtak hozzá.
1975-re vált azzá, amire emlékszünk. Ráadásul nem egy, hanem két betonfalból állt, közöttük pedig szögesdrótos jelzőkerítés, tankcsapdák, illetve a Sztálin gyepként ismert acéltű szőnyegek és fegyveres őrökkel ellátott őrtornyok. A maga idejében gyakorlatilag fizikai képtelenség volt átjutni a túloldalra, viszont a félelmetes berlini fal ma már elsősorban csak kulturális jelenségként létezik.
Sokan emlékként, turisztikai látványosságként, néha pedig félreértelmezett popkulturális referenciaként hivatkoznak rá, akik pedig átélték, ők a Szovjetunió elnyomásának fizikai valójaként gondolnak rá. Vajon a Koreai Demilitarizált Övezet – amely északot és délt választja el – is erre a sorsra jut egyszer?
Az alábbi, “Hogyan működött a berlini fal” című videóból rengeteget megtudhatunk a Német Szövetségi Köztársaság és a Német Demokratikus Köztársaság határán zajló életről.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében