Rájöttek hogyan keletkezett az Antarktiszon egy akkora lyuk, mint fél Magyarország
A tudósok megfejtették a rejtélyt, hogyan keletkezett nyolc évvel ezelőtt az Antarktisz jegén egy csaknem fél Magyarország-méretű lyuk.
Kilyukadt az Antarktisz, de nem ez az első ilyen
A Daily Mail szerint ezt a ritka képződményt, az úgynevezett poliniát 1974-ben fedezték fel először, és és csak két év múlva zárult be teljesen. Azonban 2016-ban és 2017-ben ismét megjelent, a tudósok pedig csak vakarták a fejüket, mivel hatalmas méretű és távol van a partoktól. Ezután pedig utánajártak, hogy kiderítsék, mi alakította ki a furcsa lyukat az Antarktisz jegén.
A Southamptoni Egyetem kutatói megállapították, hogy az ok valójában az óceáni vízáramlatok, a szél és a vízben lévő só növekvő szintjének kombinációja volt, amely megolvasztotta a tengeri jeget. A tudósok az 1970-es években a nyílást a Weddell-tengerben alatta található víz alatti hegységről Maud Rise-poliniának nevezték el.
Ezek jellemzően az Antarktisz part menti területein található tengeri jégben fordulnak elő minden évben, ezért volt nagyon meglepő, hogy több száz kilométerrel távolabb, a nyílt óceánon alakulnak ki, ahol a tenger több akár több kilométer mély is lehet.
“A Maud Rise poliniát az 1970-es években fedezték fel, amikor először indítultak útjukra olyan távérzékelő műholdak, amelyek képesek a Déli-óceán feletti tengeri jeget látni”
– mondta Aditya Narayanan, a Southamptoni Egyetem posztdoktori kutatója.
“A jég 1974 és 1976 között egymást követő teleken is megmaradt, az akkori óceánkutatók azt feltételezték, hogy ez évente ismétlődik. Az 1970-es évek óta azonban csak szórványosan és rövid időközönként fordul elő. 2017 volt az első alkalom, hogy a Weddell-tengerben az 1970-es évek óta ilyen nagy és hosszú életű polynya alakult ki.”
A kutatók távérzékelt tengeri jégtérképek, nyomkövetővel ellátott tengeri állatok adatai és az óceán számítógépes modellje segítségével igyekeztek feltárni, hogyan alakult ki a rejtélyes képződmény ilyen távol a partoktól. Az eredmények azt mutatták, hogy a Weddell-tengerben a víz alatti Maud Rise-hegy körül mozgó áramlás turbulens örvényeket hozott létre, amelyek a sót a tenger felszínére szállították.
Amint a só elérte a felszínt, egy Ekman-spirálnak nevezett folyamat játszódott le, amely a vizet a szél irányában mozgatta, így a só könnyebben keveredett a felszíni hővel, és megolvasztotta a jeget.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban