Olyan mély víznyelőt találtak a kutatók, hogy nem tudják, hol a vége
Egy kutatócsoport azonosította a Föld legmélyebb ismert víznyelőjét. Olyan mély, hogy még az alját sem sikerült elérniük.
A sokatmondóan csak Nagy Kék Lyuknak nevezett képződmény a víz alatt, a mexikói és belize-i határ közelében található, egykor úgy gondolták, hogy a második legmélyebb a maga nemében – írja a CBS News.
A Frontiers in Marine Science című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint azonban a hely jóval mélyebb lehet, mint korábban gondolták, és legalább ijesztő, 420 méteres mélységig terjedhet a tengerszint alatt, ami a Föld legmélyebb ismert kék lyukává teszi.
Víznyelő, amelynek még nem látták az alját
Hogy ezt a számot perspektívába helyezzük, a Föld legmélyebb ismert pontja a Mariana-árokban található Challenger Deep, amely körülbelül 11 kilométer mély, számolt be a Futurism.
A Nagy Kék Lyuk azonban mindössze 3 kilométerre található Mexikó partjaitól, míg a Challenger Deep csaknem 320 kilométerre van a Csendes-óceán közepén az első szárazföldtől.
Ami még érdekesebb, az az, hogy a kutatók úgy vélik, a lyuk víz alatti barlangok és alagutak kiterjedt hálózatához kapcsolódik.
Emiatt potenciálisan egy új és izgalmas helyszínt jelent a még fel nem fedezett tengeri állatvilág vizsgálatára, mivel az ilyen víznyelőkben gyakran virágzik az élet.
Ez a felfedezés is csak egy a sok közül, amely megmutatja, hogy mennyi mindent meg kell még ismernünk Földünkön.
De abba is félelmetes lehet belegondolni, hogy a Nemzeti Óceán- és Légköri Hivatal szerint a Föld óceánjainak mindössze 5 százalékát fedeztük fel, annak ellenére, hogy a bolygó felszínének csaknem 70 százalékát víz borítja.
Ahogy a nevük is mutatja, a kék lyukak tengervízzel teli függőleges üregek vagy víznyelők. Ezek közül több is a korábbi jégkorszakok során alakult ki, amikor az alacsony tengerszint lehetővé tette, hogy az eső és a kémiai elemek a mészkőben gazdag tájakba hatoljanak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon