A náci vezető, Hermann Göring háza alatt csontvázakat találtak
Amellett, hogy Göring házának adott helyet, a mai Lengyelország területén található Farkasverem az egyik legjelentősebb náci főhadiszállás volt, ahol Hitler is jelentős időt töltött. A komplexum ma már elsősorban turistalátványosság, amatőr régészek azonban nemrég sokkoló felfedezést tettek.
Valószínűleg egy család maradványait találhatták meg, de a körülmények egyelőre bizonytalanok – derül ki a Guardian beszámolójából. A csontvázak végtagjai hiányoznak és gyerek is van az áldozatok között.
Göring házának feltárása
Az amatőr régészek évek óta dolgoztak a Lengyelország északkeleti részén, Kętrzyn környékén található területen, de eddig leginkább hétköznapi háztartási eszközöket tártak fel. Idén februárban történt, hogy legnagyobb döbbenetükre körülbelül 10 cm mélyen egy koponyát találtak. A csapat tagjai, akik eredetileg a fa padlózat földbe ásott részét akarták felderíteni, természetesen rögtön értesítették a helyi rendőrséget.
A szakértők először azt állapították meg, hogy a maradványok régebbről származnak, bár ennél pontosabbat egyelőre nem tudni. A testek mindegyikét egy irányban helyezték el, körülöttük ruhát vagy személyes tárgyakat nem találtak. Az áldozatokat valószínűleg levetkőztették, ami viszont még inkább fokozza a helyzet komolyságát, az a végtagok hiánya. Elképzelhető, hogy az egyébként is kevésbé ellenálló csontok hamarabb lebomlottak, de az is lehet, hogy amputálták őket.

A Farkasverem
Forrás: Wikimedia Commons
A legborzalmasabb az egész történetben az, hogy többek között egy csecsemő csontvázát tárták fel. Rajta kívül egy tizenéves és három felnőtt holttesténék maradványait találták meg. Ez alapján következtetnek arra, hogy egy család tagjairól lehet szó.
Az egyelőre még nem derült ki, hogy Göring vagy a nácik közül bárki más tudott-e az elásott halottakról. A német sajtó álláspontja szerint valószínűsíthető az is, hogy tömegmészárlás áldozatai lettek, de az korántsem biztos, hogy ez a nácikhoz köthető. A lengyel hatóságok mindenesetre megkezdték a vizsgálatokat.
A Farkasverem története
A Farkasverem (németül Wolfschanze) 1940 és 1944 között épült, hihetetlen védelmi rendszerrel felvértezve. A komplexumot tökéletesen álcázták, a légtérből gyakorlatilag észrevehetetlen volt. A második világháború időtartama alatt Hitler rengeteg időt töltött a itt – többet, mint bárhol máshol. Rajta kívül több jelentős náci vezető is időzött a főhadiszálláson, közéjük tartozott értelemszerűen Göring is, de rengeteg neves látogató is megfordult itt, köztük Horthy Miklós is.

Hermann Göring, Adolf Hitler és Albert Speer a Farkasverem területén, séta közben
Forrás: Wikimedia Commons
Ötven bunker, hetven barakk, egy vasúti megállóhely és két repülőtér is tartozott a területhez. Hitlernek és a személyi titkárának, Marin Bormann-nak, valamint Hermann Göringnek volt privát bunkere, egyet pedig vendégeknek tartottak fent. Ahogy a Deutsche Welle írásából kiderül, 1945-ben, amikor már közeledett a szovjet Vörös Hadsereg, az egész főhadiszállást felrobbantották.
A maradványokat aztán elkezdte benőni a növényzet, de még mindig rengeteg építőelem, falak maradtak meg, ami hamar felkeltette a turisták érdeklődését is. A 2017-ben lengyel állami felügyelet alá kerülő romokat évente körülbelül 200 ezren látogatják.

Náci vezetők, ahogy épp a Farkasverem romjait veszik szemügyre
Forrás: Wikimedia Commons
Ezeket is érdemes elolvasni:
Hermann Göringnek volt egy alig ismert embermentő testvére: Albert Göring
Tudósok nitrogénnel kísérleteztek magukon, a végeredmény segített megnyerni a 2. világháborút
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum