Megvan az első ország, amely elveszítette gleccsereit a klímaváltozás miatt
Szomorú pontot értünk el a klímaváltozás elleni küzdelemben, mivel Venezuela utolsó gleccserének eltűnése azt jelenti, hogy az ország lett az első, ahol elolvadt az összes jégtest.
A dél-amerikai ország még 1910-ben hat gleccserrel is büszkélkedhetett, amelyek összesen 1000 négyzetkilométernyi területet fedtek le. Ezek mára azonban olyan kicsire zsugorodtak, amelyek már nem felelnek meg a gleccsernek való minősítés követelményeinek, írja az IFLScience.
A vég kezdete?
Ezekből öt már 2011-re eltűnt, és csak a Humboldt-gleccser, más néven a La Corona maradt fenn a Sierra Nevada Nemzeti Parkban. A fagyos tájegység azonban mára annyira összezsugorodott, hogy átminősítették jégmezővé.
“Venezuelában már nincsenek gleccserek” – mondta az AFP-nek márciusban Julio Cesar Centeno professzor, az Andok Egyetem (ULA) munkatársa.
“Ami megmaradt belőle az egy jégdarab, amely eredeti méretének 0,4 százalékát teszi ki.” Fénykorában a La Corona 4,5 négyzetkilométernyi területet takart be, most azonban kevesebb mint 0,02 négyzetkilométert (2 hektár).
Egy jégdarabnak legalább 10 hektárosnak, azaz 0,1 négyzetkilométeresnek kell lennie ahhoz, hogy gleccsernek lehessen tekinteni.
Az elmúlt fél évtizedben végzett kutatások azt mutatták, hogy 1953 és 2019 között Venezuelában 98 százalékkal csökkentek a gleccserek. A jégveszteség mértéke 1998 után pedig rohamosan felgyorsult, és 2016-tól kezdve érte el évi 17-ot veszítettek területükből.
Maga a La Corona 1998-ban még 0,6 négyzetkilométert tett ki, de olyannyira összezsugorodott, hogy 2015-ben már a státuszának elvesztése szélén állt.
A pusztulásával kapcsolatban Luis Daniel Llambi kutató a Guardiannek elmondta, hogy az utolsó expedíciójuk a területen 2023 decemberében volt, és
megfigyeltük, hogy a gleccser az előző, 2019-es látogatásunk óta mintegy két hektárral csökkent. 5 év alatt a négy hektáros terület kevesebb mint két hektár méretűvé ment össze.
A gleccser megmentésére irányuló terv teljes kudarcot vallott
Szintén decemberben a venezuelai kormány intézkedett arról, hogy a Humboldtot geotextillel borítsák be, abban a reményben, hogy ezzel szigetelni és védeni tudják.
A terv nem csak kudarcot vallott, de még a természetvédők is éktelen haragra gerjedtek, mivel szerintük a meggondolatlan stratégia az ökoszisztéma szennyeződéséhez vezethet, mivel a szövet idővel mikroműanyagokra bomlik.
“Ezek a mikroműanyagok gyakorlatilag láthatatlanok, a talajba kerülnek, onnan pedig a növényekbe, a lagúnákba és a levegőbe, így az emberek végül megeszik és belélegzik őket” – magyarázta Centeno.
Tragikus végkifejlet egy olyan országban, amely még az 1950-es években télisport-versenyeknek is otthont adott.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét