Videó: Így vándorolt az emberiség 60 ezer éven keresztül
Ex Africa semper aliquid novi. Ezt a kifejezést az ókor számos művelt személyiségéhez kötötték már, és azt jelenti: “Afrikából mindig jön valami új”. Régen sem volt másképp, a kontinens legnagyobb produktuma pedig maga az emberiség.
Nem véletlenül az emberiség bölcsője
Bizony, mi magunk is, az elmúlt 60 ezer évben pedig mindenhova elért már az emberiség keze. Hogy ez hogyan történt, az a cikk végén található Insider Science videóban látható, amely kevesebb mint két és fél percben bevezet minket abba, hogyan zajlott a 60 évezredes globális vándorlásunk.
Ha esetleg még részletesebben érdekel a téma, a GeoNomad videóval bepótolhatod, amit az első esetleg nem említ meg. Ez az emberiség terjeszkedését a DNS-kutatáson keresztül követi nyomon.
A tudományos kutatások kimutatták, hogy a Földet ma elfoglaló 7,5 milliárd ember egy 200 ezer évvel ezelőtt élt nő leszármazottja.
“A tudósok mitokondriális Évának nevezik őt”, utalva a mitokondriumokban található DNS-re. Természetesen mind rendelkezünk mitokondriális DNS-sel, de csak a női mitokondriális DNS öröklődik, éppen ezért nem beszélhetünk mitokondriális Ádámról.
A DNS-térképezés lehetővé tette a kutatók számára, hogy nyomon kövessük a mitokondriális Éva leszármazottainak genetikai és földrajzi történetét. Néhányan Afrika más részei felé vették az irányt, mások pedig arra mentek, amit ma Közel-Keletként és Indiaként ismerünk, írja az Open Culture.
Akár vándorlási vágyból, akár szükségből – és tekintve az alacsony túlélési arányukból adódó nyomorúságos körülményeket, valószínűleg inkább az utóbbinak volt köze hozzá – bizonyos csoportok továbbmentek a mai Délkelet-Ázsiába és Ausztráliába.
Az első emberek Nyugat-Ázsián keresztül jutottak be a neandervölgyiek által benépesített Európába, mintegy 56 800 évvel ezelőtt.
Ott, mintegy 546 évszázaddal később Publius Terentius Afer római költő így fogalmazott: Homo sum, humani nihil a me alienum puto, azaz
Ember vagyok. Semmi sem idegen tőlem, ami emberi.
Talán arra is gondolhatott eközben, hogy ha elég messzire megyünk vissza, mindannyian egy nagy család vagyunk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja