Szinte hihetetlen, de a bolygó maradványai végre magyarázatot adhatnak arra is, hogy hogyan jött létre a Hold.
A tudósok olyan bizonyítékokra bukkantak a Hold kérgében, amelyek egy olyan bolygó létére utalhatnak, ami 4,5 milliárd évvel ezelőtt csapódott a Földbe, írja a LADbible.
A NASA kutatása ráadásul a jelek szerint megerősíti azt az elméletet, amit eddig is ismertünk a Föld és a Hold létrejöttéről. Adrien Broquet, a német űrrepülési központ bolygógeofizikusa egyenesen elbűvölőnek minősítette a friss leleteket.
De hogyan keletkezett a Hold?
A NASA Gravity Recovery and Interior Laboratory űrszondája – azaz a GRAIL – még a 2011-es és 2012-es küldetések során fedezett fel furcsaságokat a Hold gravitációs mezőjében.
Egy új tanulmány szerint pedig ez a titánban és vasban gazdag ásványi ilmenit hatalmas mennyiségű lerakódásainak bizonyítéka, amely mélyen a Hold felszíne alatt rejtőzik.
A felfedezés ráerősít arra az elméletre, hogy egy Mars méretű bolygó – amit Theia névre kereszteltek – mintegy 4,5 milliárd évvel ezelőtt ütközhetett a Földdel.
Úgy gondolják, hogy ebben a becsapódásban a törmelék a bolygó egyik oldalára csapódott, és létrehozta azt, amit ma Holdnak nevezünk, majd csapdába esett a Föld gravitációs vonzásában.
Honnan tudjuk, hogy ez történt a bolygóval?
A NASA már a Földön is felfedezte a kéreg alatt a becsapódás bizonyítékát, például Afrikában és a Csendes-óceán térségében. A Holdon történt új felfedezés pedig tovább pontosítja mindazt, amit tudunk, derül ki Borquet tanulmányából, mely a Nature Geoscience-ben jelent meg.
Írásában Broquet és csapata a Hold felszíne alatt észlelhető „gravitációs anomáliákra” összpontosít. „A Hold gravitációs mezője változásainak elemzése lehetővé tette számunkra, hogy bepillanthassunk a Hold felszíne alá, és megnézzük, mi rejlik alatta” – fejtette ki a szakértő.
Megmagyarázza az anomáliákat
Weigang Liang vezető kutató hozzátette, az ilmenit lapszerű zuhatagokban süllyedt be a Hold belsejébe, és olyan nyomot hagyottak maga után, amely érezhető anomáliákat okoz a Hold gravitációs mezejében.
Azaz a kutatók a Földön kívül immár a Holdon is bizonyítékot találtak a 4,5 milliárd évvel ezelőtti becsapódásra, és arra, hogy a Hold keletkezése éppen úgy zajlott, ahogy elképzelték.
Ez is érdekelhet:
- Videó: Ilyen belezuhanni egy fekete lyukba
- Elindult a kínai szonda, hogy a Hold sötét oldaláról hozzon mintákat
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van