Mantova: a gyönyörű lombardiai reneszánsz város, ahol fizetnek, ha odaköltözöl
Mantova igazi rejtett gyöngyszem Észak-Olaszország Lombardia tartományában. A várost a legtöbben tényleg csak hallomásból ismerik, és úgy is alig: itt játszódott Verdi híres operája, a Rigoletto és Shakespeare leghíresebb tragikus hősét, Rómeót is ebbe a városba száműzik. Ha azonban a környéken járunk, mindenképpen megéri meglátogatni a körülbelül 50 ezer fős várost.
Mostanság pedig hosszútávon is különösen megéri Mantovában időzni, ugyanis a polgármester bejelentette, hogy mivel a közeljövőben végbemenő fejlesztések miatt szükség lesz a munkaerőre, ezért egy új programmal ösztönözné a városba költözést – írta meg többek között az Il Giorno. Aki megfelel a követelményeknek, anyagi támogatást is kaphat egy vagy két évig, ezzel enyhítve a lakhatás költségeit.
Persze turista szemszögből szinte elképzelhetetlen, hogy nem tolonganak a jelentkezők. Reneszánsz épületek, szűk utcák, tavak és a festői belváros, sokaknak egy valóra vált álom.
A belváros
Mantova belvárosa gyöngyörű látvány, tipikus észak-olasz épületekkel és utcákkal, hangulatos éttermekkel. Mi több, a reneszánsz belváros a világörökség része a közeli Sabbionetával együtt. Az UNESCO honlapja szerint míg Sabbioneta képviseli a “tökéletes” reneszánsz várostervezést, addig Mantova kitűnő példája egy meglévő város felújításának és kiterjesztésének, természetesen szintén a korszellemnek megfelelően.
Akárhogy is legyen, a belvároson ezredszerre is hatalmas élmény végigsétálni. A központi részen található a 11. századi Rotonda di San Lorenzo, a város legrégebbi temploma és a hozzátartozó óratorony is. Ezenkívül számtalan bolt és étterem is van a közelben. Néhány teraszról az egész központi teret belátni.
Palazzo Ducale
A reneszánsz periódusban természetesen Mantovában is volt egy hercegi család, a Gonzagák, akik egészen a 18. századik számtalan birtokkal rendelkeztek a térségben. A Palazzo Ducale, magyarul hercegi palota is az ő rezidenciájuk volt és egyébként több épületet is magába foglal – ennek megfelelően külön-külön is lehet jegyet venni, de természetesen egyben éri meg igazán.
A körülbelül 500 szobás komplexumban rengeteg festmény, többek közt Mantegna freskói, és még régészeti múzeum is található, de maguk az épületek is figyelemreméltóak: kívül-belül minden egyes falnak és mennyezetnek jelentősége van. A legismertebb talán a Camera degli Sposi, azaz a “házasok szobája”, ami nevével ellentétben egykor fontos tárgyalóteremként funkcionált.
Szintén a régészeti múzeumban lettek kiállítva Valdaro szerelmesei, egy kőkorszaki szerelmespár, akiket összeölelkezve temettek el.
Tavakkal körülvéve
A várost három tó veszi körül, amiket mesterségesen alakítottak ki a 12. században a város védelmére. A Lago Superiore, a Lago di Mezzo és a Lago Inferiore (felső, középső és alsó tó) körülöleli a várost, és remek hely a kikapcsolódásra, gyönyörű kilátással. Régen egyébként volt még egy negyedik tó is, a Lago Pajolo, de ez a 18. században kiszáradt.
Akik szeretik aktívan tölteni a kikapcsolódást, azok a tóparti séták mellett több közeli látványosságot is megnézhetnek, közéjük tartozik például a már említett Sabbioneta – az ideális reneszánsz város. Emellett Mantova teljesen sík, így kitűnően alkalmas a kerékpározásra is.
Gasztronómia Mantovában
A városban számtalan, jobbnál jobb étterem található, ahol bőven próbálhatunk ki helyi specialitásokból. Az egyik ilyen a sütőtök, amit akár a különböző olasz tésztákkal is kombinálhatunk. Az édesszájúaknak pedig kihagyhatatlan a sbrisolona, egy morzsás mandulatorta, ami szinte az összes helyi étteremben kapható.
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Santorini titkos tűzforrása: Mi vár ránk a következő kitöréskor?
Mitől volt a Concorde olyan gyors?
Az 50 éve leállt Skynet műhold nem ott van, ahol lennie kéne
Pénteken indul Budapest két legnagyobb karácsonyi vásárja, ingyenes és pénztárcabarát opciókkal
„Új világrendet” hirdetett Putyin nyilvános beszéde után
700 éves, valódi Excaliburt találhattak egy sziklába ragadva