A legrégebbi akkumulátor több mint 180 éve működik
A világ legrégebbi akkumulátorát ráadásul te is megépítheted otthon – többnyire.
Az oxfordi elektromos csengő hangja alig hallható, de ne hagyjuk, hogy megtévesszen! Ami hiányzik belőle a hangerőben – bár ez nem feltétlenül negatívum -, azt bőven kárpótolja az akkumulátor tartósságában. A harang 1840 óta szól, így a világ egyik leghosszabb ideig futó tudományos kísérlete – bár az, hogy mi tartotta fenn olyan sokáig, rejtély.
Nemrégiben írtunk egy közel száz éve folyamatosan zajló kísérletről – habár ez nem minősül olyan egyértelműen „kísérletnek”, mint a szuperlassított szurok megfigyelése, időtartamban kenterbe veri.
A leghosszabb kísérlet helyett a legrégebbi akkumulátor
Az Oxfordi Egyetem fizikaprofesszora, Robert Walker tiszteletes vásárolta meg a harangot még 1840-ben, és ma az egyetem Clarendon Laboratóriumában található, két réteg üveg mögött, írja az IFLScience.
Részben elhelyezkedésének és a feltételezett akkumulátortípusnak köszönhetően a harangot Clarendon Dry Pile néven is ismerik – a dry pile (magyarul nagyjából száraz halomra lehetne fordítani) egy korai típusú elem, amely fémkorongokból áll.
Miért nem merült még le?
A legrégebbi akkumulátor valószínűleg azért bírja ennyi ideje, mert eleve nem igényel sok energiát a működése, és nem is veszít sokat a folyamat során.
„Ahogy előre-hátra mozog, az történik, hogy a kis ólomharang mindkét oldalon megérinti a két harangot. És folyamatosan tölt és kisüt” – magyarázta Dr. Robert Taylor a BBC-nek. „A két vége között kis mennyiségű töltés csordogál, és az egyetlen veszteség alapvetően a levegő ellenállása.”
Lehet, hogy ennek is köze van a legrégebbi akkumulátorok összetételéhez, de ebben rejlik a rejtély – bár a tudósoknak van néhány észszerű elképzelése, senki sem tudja, pontosan miből készülnek. „Száraz halomnak” nevezik, mert hasonlít az olasz pap és fizikus Giuseppe Zamboni által készített halomra.
A történelmi előd
A Zamboni halom, más néven Duluc Dry Pile, egy nagyon régi típusú elektrosztatikus akkumulátor, amelyet az 1800-as években gyártottak. Giuseppe Zamboni alkotta meg az Alessandro Volta által bemutatott Volta-halomhoz kapcsolódóan, írja a UPS Battery Center.
A Zamboni halom „körülbelül 2000 pár ónfólia korongból állt, amelyeket cink-szulfáttal impregnált papírra ragasztottak, és a másik oldalon mangán-dioxiddal vonták be”. Az oxfordi akkumulátorokat kénnek vélt külső bevonattal is lezárják. Így a végeredmény inkább hasonlít egy gyertyára, mint egy modern elemre.
Mégis egyértelmű, hogy nem gyertyák, különben a harang nem működne. De ha valaki fel nem töri az elemeket – ami nyilvánvalóan tönkretenné a kísérletet –, nem tudhatjuk biztosan, mi van bennük, és így ez hogyan járulhat hozzá az élettartamukhoz.
Mikor fog leállni?
A tudósoknak valószínűleg nem lesz más lehetősége, mint szimplán megvárni, amíg a legrégebbi akkumulátor tartalékai végleg lemerülnek. A harang lenyűgöző életet futott be, de ez az évszázados munka hamarosan véget érhet.
„Lehetséges, hogy ez még körülbelül 5-10 évig tart, tekintve, hogy az elmúlt 40 évben észrevehetően lelassult” – mondta Taylor. „Az ok, amiért leáll, az az, hogy elfogy az energiája. Végül minden akkumulátor kimerül.”
Próbáld ki otthon!
A legrégebbi akkumulátort otthon is megépítheted, bár azért szükséged lesz néhány „hozzávalóra”: kerek papírvágó, Volt-Ohm mérő, maszkolószalag, 2 db 1 hüvelykes rézhuzal, ezüstpapír, mangán-oxid por, méz, üvegcső, olvasztott kén vagy szurok, és persze kesztyű. És csak óvatosan!
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon