400 éves emberi maradványokra bukkant egy hegymászó a svájci Alpokban
Amikor az Alpokban a jégréteg elkezdett visszahúzódni, egy turista furcsa dologra lett figyelmes: a hóban egy bőrcipős ember maradványai bukkantak fel. Akkor még nem is gondolta volna, hogy a férfi 400 évvel korán lelhette halálát a hegyekben.
A férfi valószínűleg jómódú lehetett, érméket és fegyvereket is találtak a közelében – derül ki a Business Insider tudósításából. Az is kiderült, hogy a gleccseren átvezető utat, amin a férfi is végig akart menni, már a bronzkorban is használhatták.
A Theodul-gleccser
A Theodul-gleccser egy jégmező a Matterhorn nyugati oldalánál, a svájci Alpokban. Az ehhez tartozó Theodul-hágón már hosszú ideje keltek át a mai Svájc Valais régiójából a mai Olaszország Aosta-völgyébe. A régészek szerint már a bronzkorban, a vaskorban és a rómaiak korában is használták. A területen manapság sípálya működik és persze egyben régészeti lelőhely is. Ezenkívül természetesen népszerű a hegymászók körében is.
Eszközök, öszvérek és a rejtélyes férfi kiléte
A betemetett férfire 1984-ben találtak rá, és a jég olvadásával fokozatosan láthatóvá vált a koponyája, aranybarna haja, és ezenkívül rengeteg különböző tárgy és fegyver is. Közel 200 érme, jónéhány kés, ékszer, selyem, üveggombok, borotva, kard, pisztoly és egy tőr is előkerült a környezetében. A közelben két öszvér maradványaira is rátaláltak, de nem tudni, hogy a férfihez tartozhattak-e.
Ezek alapján azt is meg tudták állapítani, hogy a férfi valamikor 1600 körül kerülhetett oda. A fegyverek miatt először valamiféle zsoldosnak gondolták, de ezt később elvetették. Ezek a fegyverek ugyanis nem igazi harcifegyverek, hanem olyanok, amiket víváskor, párbajokkor használtak. Ezenkívül a ruhák minősége és jellege is inkább előkelő származásra utal.
További vizsgálatokból kiderült, hogy a fegyverek Németország, míg az érmék Észak-Olaszország területéről származnak. Ezekből, és korabeli rajzokból a régészek arra jutottak, hogy a férfi valószínűleg kereskedő lehetett.
Mivel erőszakra utaló jelet nem találtak, szinte biztos, hogy a férfi balesetben halt meg, akár a szakadékba zuhanva, akár az extrém időjárásnak köszönhetően.
Rég eltemetett maradványok
A globális felmelegedésnek köszönhetően olvadó jégtakarók alól rengeteg érdekes archeológiai lelet kerül elő a világ legkülönbözőbb pontjain. Az évek során a mumifikálódott mamuttól a régi síléceken át egészen egy 46 ezer éves, hibernálódott, majd újraélesztett fonalféregig a legkülönbözőbb dolgokat találták meg.
Ami a civilizációra utaló eszközöket és egyéb emberi maradványokat illeti, a fő problémát az jelenti, hogy az egybefüggő jégből előkerülő leleteket sokkal nehezebb kontextusba helyezni. Ettől függetlenül az Alpok érthetően különösen “termékenynek” bizonyult ebből a szempontól, és már sok kutató fordult meg a helyszínen.
Nem kell azonban ilyen messzire visszamenni az időben hasonló esetekért. Nemrég például egy a nyolcvanas években elveszett német hegymászó maradványaira bukkantak, szintén a környéken. Ebben az esetben is hegymászók találtak rá és ugyanúgy a cipőket vették észre először.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Megvan az első ország, amely elveszítette gleccsereit a klímaváltozás miatt
A világ legrégebbi aranytárgya és a több mint 6000 éves várnai kincsek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszélyben a kárpátaljai magyarok? A Kreml szerint legitim célpont a Kárpátaljára telepített Rheinmetall hadiüzem
A szuezi válság, ami a magyar forradalommal együtt zajlott
Az emberiség eredete: ezek a legkülönösebb elméletek
A radioaktív ember, aki borzalmas módon vesztette életét
Az ufóknak 2 bázisuk van a Földön az ügyvéd szerint, aki a helyszíneket is ismeri
Nagy a baj: Nostradamus és Baba Vanga is borzalmas évet ígér 2025-re