A gízai piramisoknál eltemetett titokzatos anomália meglepte a régészeket
Valami újat találtak Gízában, amire nem számítottak.
Lassan, de biztosan, a föld visszaadja titkait az embereknek. Az idő kavargó homokja alatt eltemetett történelem darabról darabra enged a technológiának.
De egy ilyen darab, egy jól feltárt régióban, kissé megzavarta a régészeket.
A híres ókori gízai nagy piramis közelében, Egyiptomban a talajradar és az elektromos ellenállás-tomográfia egy nagy, kétrészes szerkezetet tárt fel, amely egy temetkezési hely alatt van eltemetve, és amely több mint 4000 éve (többé-kevésbé) zavartalanul állt, írja a Smithsonian Magazine.
Hatalmas létesítményt találtak Gízában
A Nyugati temető alatt, a gízai Nagy Piramistól nyugatra ezek a felvételek egy sekély L-alakú építményt tártak fel, amely 10 méter x 15 méteres területen, 0,5 és 2 méter között a sivatag felszíne alatt fekszik.
Alatta egy sokkal nagyobb építmény látható, 3,5 és 10 méter közötti mélységben, amely 10 méter x 10 méteres területet fed le.
Nem világos, hogy mik lehetnek ezek a szerkezetek, de jelenlétük új információkat adhat a gízai piramiskomplexumról és az azt építő, régen halott emberekről.
A technológia fejlődik, így a régészek is egyre több mindent feltárnak
Azok a technológiák, amelyek meglátják, mi van a föld felszíne alatt anélkül, hogy beleásnánk magunkat, rengeteg felfedezést tettek az elmúlt években, nemcsak a Földön, hanem a Marson és a Holdon is. Kiváló módja annak, hogy felmérje egy hely történetét anélkül, hogy megsemmisítené a kényes bizonyítékokat.
A Nyugati temető egy része mindig is egy kisebb rejtvény volt. Ahol a föld nagy része sírokkal és sírkövekkel van tele, ott egy téglalap alakú darab csupasz és lapos maradt.
Motoyuki Sato, a japán Tohoku Egyetem régésze vezetésével egy japán és egyiptomi csapat nekilátott tanulmányozni ezt a viszonylag átvizsgálatlan parcellát.
Hogy lát „bele” a földbe a műszer?
A talajradar úgy működik, hogy rádióhullámokat irányít a talajba, és méri azokat, amikor visszaverik őket. A föld alatti, különböző sűrűségű és összetételű anyagok különböző módon verik vissza a rádióhullámokat. Így a technológia segítségével a föld alatti szerkezetek és geológiai képződmények feltérképezhetők, írja a Science Alert.
Az elektromos fajlagos ellenálláson alapuló tomográfia hasonló módon működik a különböző felszín alatti anyagok elektromos fajlagos ellenállásában bekövetkezett változások észlelésével.
Ezzel a két technikával a kutatók különböző sűrűségű területeket találtak a gízai temető csupasz, lapos része alatt – és a sűrűség olyan formákat alakított ki, amelyek nagy valószínűséggel nem természetesek, mondja a csapat.
Kik és miért építették őket?
Ez arra utal, hogy ember alkotta őket, bár céljuk továbbra is rejtély. A sekélyebb szerkezet – a felvételek alapján – homogén homokkal volt feltöltve, ami arra utal, hogy az építkezés után szándékosan töltötték fel.
Az elektromos ellenállásos tomográfia által feltárt mélyebb szerkezetet valamivel nehezebb volt megérteni.
Úgy tűnt, hogy tele van valami erősen ellenállóval, ami lehet homok, de lehet egy üreg is, ami valamilyen kamrát jelez. Mivel így vagy úgy nem azonosítható, a kutatók rendellenességnek nevezik.
Egy összefüggő rendszer?
Szerintük mindkét építmény egymáshoz igazítása jelentős, és azt sugallják, hogy a sekélyebb a nagyobb bejárata lehetett. A szerkezet elhelyezkedését tekintve azonban van egy magyarázat, amely nagyon valószínűnek tűnik.
„Ezekből az eredményekből arra következtetünk, hogy az anomáliákat okozó szerkezet függőleges mészkőfalak vagy sírszerkezethez vezető aknák lehetnek” – írják közleményükben a kutatók. – „Ennek a lehetőségnek a megerősítéséhez azonban részletesebb felmérésre lenne szükség.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra