Gombát szedni mentek, ősi, faragott kőszoborra bukkantak
Május elején három thaiföldi falusi a Dong Yai Vadvédelmi Területen gombák után kutatott, de nem csak gombákat találtak, a trió ugyanis a buja dzsungelben elrejtőzve egy kőbe faragott női szoborra bukkant.
“Gombászni mentem és ezt találtam” – idézi a Smithsonian Magazine az egyik falubelit, aki megtalálta a szobrot. “Olyan régóta élek itt, de csak most jöttem rá, hogy van ilyen is errefelé. Ez egy áldás.”
Pramul Kongkratok jelentette a szobrot az illetékes minisztériumoknak, amely azonnal tisztviselőket küldött ki, hogy megvizsgálják azt.
Ősi szobor is lett, maradhat?
Bár a szakértők szerint is ősi lehetről van szó, a kora jelenleg nem ismert. A thaiföldi képzőművészeti minisztérium vizsgálata hamarosan megkezdődik, bár néhány elmélettel már előálltak a faragvány eredete kapcsán.
A szobor a talajon lévő sziklából emelkedik ki. Hosszú haja van és hagyományos öltözéket ‘visel’, bal karjával mintha egy ágat tartana a feje fölött, számol be az All That’s Interesting.
Egyesek szerint a szobor a Dvaravati korszakból származik, egy délkelet-ázsiai királyság idejéből, amely a 6. és a 11. század között virágzott, és Májádévit ábrázolja, Gautama Sziddhártha, vagyis Buddha anyját.
Ezzel azonban nem mindenki ért egyet. Chedha Tingsanchali, a thaiföldi Silpakorn Egyetem művészettörténésze a Nation Thailandnak elmondta, hogy a szobor talán csak nem is olyan régi.
“A szobrász olyan valaki volt, aki látott ősi művészetet, például az indiait, és azt utánozta”
– vélekedett, hozzátéve, hogy a szoborba foglalt nő arcvonásai, például a szemöldök és az ajkak nem egyeznek a Dvaravati-korszakból származó példákkal.
“Továbbá Májádévit, aki egy szent fügefa ágát tartja, a Dvaravati-korszakban itt élő emberek előtt a 16. század előtt nem ismerték.”
A szent füge Délkelet-Ázsiában őshonos, és a buddhisták és a hinduk tisztelik. Mint a tisztviselők írják, az újonnan felfedezett faragvány kevesebb mint egy másfél kilométerre található egy történelmi buddhista templomtól, a Wat Pa Kha Kra Jiaótól.
Ráadásul a Thai PBS World szerint néhány évtizeddel ezelőtt egy művészi képességeiről ismert szerzetescsoport lakta a területet.
Tehát, amíg a szakértők nem végeznek a szoboralak tanulmányozásával, a nő eredete és személyazonossága rejtély marad.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban