Egészen hihetetlen, de ha ezen a területen követünk el gyilkosságot, nem ítélnek el érte. Mutatjuk, hogy hol van, és hogy miért lehetséges mindez!
Az úgynevezett „Halálzóna” az egyetlen hely a világon, ahol az emberek megúszhatják a másik ember megölését, írja a LADbible.
A Yellowstone Nemzeti Park ugyanis amellett, hogy tele van rendkívüli hidrotermikus és geológiai adottságokkal, rendelkezik egy nagyon furcsa jogi tulajdonsággal is. És az amerikai jogtudósok még mindig nem tudták megoldani, hogy ne legyen a „bűnözők paradicsoma”, ahol akár gyilkosságot is el lehet követni.
Több állam területén fekszik a nemzeti park
A hatalmas méretű nemzeti park elsősorban Wyoming területén található, de kiterjed a szomszédos Montana és Idaho államokra is. Ez pedig hatalmas fejtörést okoz az illetékeseknek, mivel egy bizarr jogi kiskaput nyit meg, amely lényegében lehetetlenné teszi a felelősségre vonást bármilyen súlyos bűncselekmény miatt.
Mármint nem az egész természetvédelmi területen, hanem „csak” egy 13.000 hektáros területén.
A probléma alapját az Egyesült Államok alkotmányának hatodik módosítása jelenti, mely az első tíz módosítás egyikeként része az úgynevezett „Jogok Törvényének”. A hatodik módosítás szerint a büntetőügyekben az esküdtszéknek olyan személyekből kell állnia, akik a bűncselekmény elkövetésének helye szerinti kerületből, valamint az elkövetés helye szerinti államból származnak.
Ki tudna beülni az esküdtszékbe?
Tehát mi is történne, ha valaki elkövetne egy gyilkosságot a Halálzónában? A Yellowstone-nak ez a része Idahóban van, azonban a nemzeti park ezen részein senki sem él a medvéken, a jávorszarvasokon és más vadállatokon kívül, akiket pedig nem nagyon fognak behívni az esküdtszékre.
De mivel a Yellowstone nagyobb része a másik államban fekszik, Wyoming bírósága teljes joghatósággal rendelkezik nemcsak a wyoming-i rész, hanem a teljes nemzeti park felett. Így ha valakit vád alá helyeznének egy, az idaho-i részen elkövetett bűntény miatt, a hatodik módosítás értelmében követelhetné, hogy legyenek esküdtek Wyoming államból is, és a kerületből is, ahol elkövették a bűncselekményt.
Azonban az Egyesült Államok igazságszolgáltatási rendszere ezt képtelen lenne teljesíteni, mivel senki sem él Idaho államnak a yellowstone-i területén, így nem tudna összeülni az esküdtszék, tehát el sem lehetne ítélni a gyilkosságot elkövető személyt.
Mi lesz, ha tényleg történik egy gyilkosság?
Mindez egyébként nagyon későn, csak 2005-ben vált világossá, amikor Brian C. Kalt jogászprofesszor a hatodik módosításról írt, és elképzelte az Egyesült Államok egy hipotetikus területét, ahol esetleg nincs elég ember az esküdtszék megalakításához.
Talán ő maga döbbent meg legjobban, amikor valóban talált egy ilyen területet. Azonnal petíciót nyújtott be az Egyesült Államok kormányához, hogy zárják be az „óriási kiskaput”, azonban ez a mai napig sem történt meg.
A zóna feltételezett törvényenkívüliségét egyébként még senki sem tesztelte le, mivel nem történt itt bűncselekmény. A legközelebb egy orvvadász jutott ehhez, aki illegálisan lőtt ki egy jávorszarvast Yellowstone egy másik részén.
Végük elvitték egy másik bíróságra
Itt is nehéz lett volna, de nem lehetetlen esküdtszéket összeállítani, de ehelyett az eljáró bíró úgy döntött, hogy az orvvadászt egy másik bíróság elé is beidézhetik, és ott végül az elkövető tiltakozása ellenére el is ítélték.
Tehát ha valaki mégis elkövetne egy gyilkosságot a Halálzónában, valószínűleg megtalálnák a módját az elszámoltatásának. De hogy pontosan hogyan, azt senki nem tudja. És persze jobb, ha nem is derül ki soha.
Ez is érdekelhet:
- FOTÓ: A Google Térképet nézegette, 22 éve eltűnt férfi holttestét találta meg
- A South Parkból ismert Chewbacca-védelemmel próbált védekezni az ügyvéd
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az orosz állami tévé szerint egy különleges lövedékkel fegyverrel Berlint is támadhatják
Óriási idegen égitest bolygathatta meg a Naprendszert évmilliárdokkal ezelőtt
Második világháborús repülőgép roncsának állapotát őrizték meg a víz alatt
A koronavírus-járvány alatt az állatok viselkedése is gyökeresen megváltozott
Kína 2031-re kőzetmintákat hozna vissza a Marsról
Egy óriásbálna 50 éven keresztül tartotta rettegésben Konstantinápoly lakóit