Földméretű bolygót találtak, ami Jupiter-méretű csillag körül kering
A SPECULOOS-3b egy földméretű bolygó, de Naphoz hasonló csillag helyett egy “vörös törpe” körül kering, aminek a mérete pedig a Jupiteréhez hasonlít. Ugyan a körülmények alapján szinte lehetetlen, hogy a bolygón bármikor is légkör alakuljon ki, a tudomány szempontjából mégis hasznos az új felfedezés.
A megfigyelések lényegesek lehetnek az úgynevezett “ultrahideg törpecsillagok” megismerésében – derül ki a Science Alert írásából. A további mérésekhez a James Webb űrteleszkópot is bevethetik. Általánosságban azonban már a mostani eredmény is bizonyítja a “teleszkóphálózatok” hatékonyságát.
Az ismert világegyetemben a meglepően sok “vörös törpe” van, ezeket azonban éppen kis méretük és viszonylag hideg felszínük miatt sokkal nehezebb észrevenni. A chilei Paranal Obszervatórium által indított SPECULOOS-program (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars, magyarul: ultrahideg csillagok körül keringő, lakható bolygók keresése) kifejezetten ilyen vörös törpék (és az esetleg körülöttük keringő bolygók) felkutatását tűzte ki célul.
A nemrég megtalált SPECULOOS-3 is ezen csillagok egyike: naprendszerünktől mindössze 55 fényévre található, a tömege a Napnak körülbelül 10 százaléka, mérete pedig nagyjából a mi Jupiterünkével egyezik meg. A csillag felszíne csak feleolyan forró, mint a Napé, és így fénye is csak mintegy ezredannyira erős.
A SPECULOOS-3b
A SPECULOOS-3b felderítését a csillaga előtti időszakos átvonulása tette lehetővé. Ilyenkor ugyanis a csillagból hozzánk eljutó fény valamivel kevesebb, mint egyébként, ezt a csökkenést pedig egy több teleszkópból álló hálózat már érzékelni tudja. A kutatók a megfigyelések alapján további érdekes dolgokat állapítottak meg a földméretű bolygóról: a SPECULOOS-3b-n például a nappal és az éjszaka nem váltakozik úgy, mint nálunk.
Az exobolygó ugyanis (akárcsak a Hold) mindig ugyanazt az oldalát mutatja a csillaga felé, szinkronban mozogva. Ez azt jelenti, hogy egyik fele mindig világos, a másikat pedig örök sötétség borítja. Az újonnan felfedezett földméretű bolygó egyébként csupán 17 nap alatt kerüli meg a csillagát, hiszen sokkal közelebb van hozzá.
Földméretű bolygó és nagyjából ennyi
Azt már tudjuk, hogy a SPECULOOS-3b átmérője körülbelül akkora (egy kicsit kisebb), mint a Földé. A tömege azonban még ismeretlen, így az összetételéről sem lehet nagyon következtetéseket levonni. Amit azonban eddig tudunk, az alapján viszont nem sok közös van a két bolygó közt. Légkör több, mint valószínű, hogy nem alakult ki a földméretű bolygón, a csillag által kibocsátott sugárzás és a gyakori napkitörések ugyanis nagyon hamar “elfújnak” mindent a felszínről.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Lenyűgöző képek: Csavart galaxist észlelt a Hubble, amely kozmikus illúziót rejthet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?
Játékos billentyűzetek: Precizitás, kényelem és teljesítmény