Budapest 6 kis szimbóluma
Sokan ismerik Budapest főbb jelképeit — a Parlamentet, a Halászbástyát, a Szent István-bazilikát, a gyönyörű hidakat és a többi nagyszerű látnivalót. Azonban minden városnak megvannak a saját kis megkülönböztető jellegzetességei, amelyek csak az adott településre vonatkoznak.
Vendégszerző: Grishanova Natalia
Budapest szépsége az apró részletekben (is) rejlik
Londonban ezek az ikonikus piros telefonfülkék. Berlinben aranyos kis zöld emberek, amelyeket Ampelmannként ismerhetünk. Prágában a piros címjelzők tűnnek ki. Ehhez hasonlóan Budapest is büszkélkedhet saját egyedi részleteivel, amelyek különlegessé teszik. Vizsgáljuk meg Budapest 6 kis jelképét, amelyek maradandó benyomást keltenek, és kiegészítik a város megjelenését.
Vörös postaládák
Ezen a lista élén az ikonikus vörös postaládák állnak. Világosak és szépek, felkeltik a budapestiek és az idelátogatók figyelmét. Eredetileg 1885-ben tervezték ezeket a Magyar Ipari Kiállításra, és büszkén nevezték őket „levélszekrényeknek”. Figyelemre méltó, hogy ezek postaládák szinte változatlan formában maradtak fenn a mai napig, olvasható a Daily News Hungary beszámolójából.
Az 2000-es évek elején felmerült egy javaslat, hogy modern verziókra cseréljék le ezeket a történelmi postaládákat, mivel aggályok merültek fel, hogy a nagyméretű borítékok nem férnek bele, és az elhasználódás jelei mutatkoznak rajtuk.
A városlakók azonban felháborodtak a hír hallatán, ezek a postaládák ugyanis fontos részévé váltak a városképnek az immár több mint 150 éves létezése során. Következésképpen a döntés az lett, hogy az ikonikus levélszekrények megőrzésre kerültek, bár kisebb módosításokkal, de sikerült biztosítani, hogy továbbra is az utcákat díszítsék, és mindeközben elsődleges funkciójukat is betöltsék.
Ezért akár a postcrossing rajongója, akár egyszerűen csak szívhez szóló levelet szeretne küldeni, nyugodtan dobja be az ikonikus piros postaládák egyikébe. Kézbesítéséről a posta kötelességtudóan fog gondoskodni.
Csatornafedelek
Budapest csatornafedelei egy külön művészeteti formát jelentenek. Némelyiken csak egy postakürt található, mások bonyolult faragott mintákkal vannak ellátva, de olyan is van, amely csíkokkal, feliratokkal és akár címerekkel díszítettek. A változatosság hatalmas, az ember pedig azt hihetné, hogy a csatornafedelek csak apró semmiségek, alig érdemes figyelmet fordítani rájuk.
Budapesten azonban olyan igényesen kidolgozottak, hogy alig lehet elmenni mellettük anélkül, hogy ne akadjon meg rajtuk a szemünk. Külön dícséret, hogy a fővárosi csatornafedelek olyan szépek és minőségiek, hogy bekerültek a gyönyörű csatornafedeleknek szentelt gyűjteménybe. Még pólókon és nyakláncokon is szerepelnek.
Holló aranyló gyűrűvel a csőrében
Utazzunk vissza néhány évszázadot, amikor az ország Hunyadi Mátyás király, vagy más néven Corvin Mátyás uralma alatt állt. A Mátyás egy tipikus magyar név, míg a Hunyadi egy nagyhatalmú magyarországi család vezetékneve. A „Corvin” egy becenév, amelynek jelentése „holló”, egy madár, amely nagy jelentőséggel bír a magyar kultúrában.
A királyi palota kapuja tetején egy holló áll, csőrében aranygyűrűt szorongatva. Ugyanez a holló díszíti Mátyás-templom tornyát. A holló a kávézók tábláin és a budapesti lakosok erkélyeit díszítő szobrok formájában is megjelenik. De hogyan szerezte Mátyás ezt a becenevet? Számos legenda igyekszik megválaszolni ezt a kérdést, talán a következő a legkedveltebb változat.
A Hunyadi család cseh királlyal folytatott konfliktusainak fordulatai közepette, a 14 éves Hunyadi Mátyás és bátyja László Prágában börtönbe került. László élete itt sajnos tragikus véget ért — lefejezték. A sors azonban hamarosan fordulatot vett, hiszen maga a cseh király is elhunyt. A legenda szerint Mátyás édesanyja, Szilágyi Erzsébet, egy hollót küldött gyűrűvel a csőrében — a gyűrű a Hunyadi család címerét viselte. A legenda szerint a holló egyhuzamban repülve szállította el a gyűrűt Erdélyből Prágába Garai Lászlóhoz, a nádorhoz, aki korábban a cseh királyt támogatta, de beleegyezett Mátyás szabadon bocsátásába.
A legenda szerint ettől kezdve Mátyás megkapta a „Corvin” becenevet, címeréhez pedig a gyűrűt szorongató holló képe társult. Azonban ez csupán egy lenyűgöző legenda. Ismeretes, hogy Mátyás apjának, Hunyadi Jánosnak a családi címerében is szerepel a csőrében gyűrűt tartó hollót jelkép.
Mindazonáltal az a tény, hogy Corvin Mátyás uralkodása alatt Magyarország a hatalom csúcsára emelkedett, megcáfolhatatlan. Nemcsak egy győztes katonai vezető volt, hanem nagylelkű pártfogó is, aki egy erős, egységes nemzet kialakítását tűzte ki célul, fényűző palotákat emelt, és a keresztény világ legnagyobb könyvtárát hozta létre.
Ezek a törekvések meghozták számára a legjelentősebb reformkirály hírnevét, és megkedveltették őt a nép körében, ami megmagyarázza, hogy a holló miért maradt megbecsült jelkép, amellyel gyakran találkozhatunk Budapes egész területén.
Utcatáblák
Többféle típusú utcatábla található Budapesten. Némelyik fekete-fehér és nyilakkal jelzi a házszámozás irányát, míg mások sima kőből készültek, néhány más variáció mellett. Az egyik legkiemelkedőbb típus azonban a kinyújtott mutatóujjal ellátott címtábla – a budai oldal különlegessége.
Sajnos, az ezen jel mögött álló történelem továbbra is titok marad. Mindazonáltal ez a kis, ámde elragadó részlet nagymértékben fokozza a város történelmi utcáinak báját és maradandó benyomást kelt. Nem csoda, hogy a turisták gyakran lefényképezik ezt a bájos jelet. Talán itt az ideje fontolóra venni, hogy hűtőmágnesekké átalakítva emléktárgyként kínálják fel a turistáknak Budapesten, hasonlóan a prágai és párizsi címtáblákhoz.
Kolodko szobrocskái
Rengeteg nevezetes szobor található Budapesten. Néhány közülük jól ismert és távolról is könnyen észrevehető, míg mások szinte észrevétlenek maradnak. Azonban, figyelmesen járva, titokzatos kis alakokat lehet felfedezni: a Főkukacot egy magyar rajzfilmből, egy aranyos holdjárót űrhajóssal az út szélét határoló gömbön, Ferenc József császárt függőágyban heverészve a Szabadság hídon, és egyéb jelentős vagy csak humoros jelentésű szereplőket vagy tárgyakat.
Mindezek a kreációk Kolodko Mihály szobrász munkái, aki eredetileg Ungvárról származik. Nem kifejezetten közszereplő, de nem is titkolja kilétét. Általában azonban nem ő koordinálja a szobrocskák telepítését. Ezzel kiérdemelve a „Magyar Banksy” becenevet. Kolodko jellemzően egy-egy új szoborral kapcsolatos munkájának egy-egy részletét osztja meg közösségi oldalain.
Ekkor több tízezer rajongója kezd spekulálni arról, hogy mi is lehet az. Egy idő után Mihály a közösségi médiában leleplezi az elkészült szobrot, és rajongói elindulnak a keresésére. Ezt a jelenséget „Kolodko-mániának” is nevezik.
Jelenleg csak Budapesten körülbelül 40 Kolodko szobor található, további legalább 20 pedig más országokban szerte a világon. Ezek a kis szobrok Budapest igazi jelképeivé váltak. Ezért, ha Budapesten sétálsz, légy éber — nagy az esély rá, hogy egy Kolodko „kis kém” épp az orrod előtt rejtőzik.
Koszorúk
Budapest másik kis jelképei ezek a gyönyörű koszorúk. Sok hasonló található az egész városban, amelyek két típusba sorolhatók. Az első típus a koszorúk, amelyeket emléktáblák alá akasztanak. Általában szerényebbek, és olyan elemek díszítik, mint virágok, bogyók, szárított virágok és vékony ágak.
A második típus a „kopogtató” koszorú. Habár hasonlíthatnak az előbbire, gyakran csak díszítésre használják, például a bejárati ajtók esetében. Mindkét koszorú gyakran megtalálható Budapesten. Szépek, és nehéz lenne elképzelni a város utcáit nélkülük.
Amíg ezek a részletek Budapest utcáin maradnak, addig megőrzik egyedi megjelenését, és akárcsak a nagy látványosságok, különlegessé teszik ezt a várost. Legyenek kicsik vagy nagyok, ezekre a részletekre emlékezni fogsz, és mindig Budapestet fogják szimbolizálni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban