A világ talán legértékesebb, kincsekkel teli hajóroncsát tervezik feltárni
Kolumbia kormánya belekezdett víz alatti küldetésébe, amelynek célja egy több mint 300 évvel ezelőtt elsüllyedt spanyol hadihajó feltárása a Karib-tengeren. A hajóról úgy vélik, hogy több milliárd dollárt érő kincseket tartalmaz, amelyek birtoklásáról heves jogi vita folyik.
A kolumbiai kormány által 2015-ben a Cartegena kikötőváros partjainál felfedezett San Josét gyakran nevezik a “hajóroncsok szent gráljának”.
A CNN szerint 62 ágyús, háromárbocos hajó a spanyol flotta zászlóshajója és legnagyobb gályája volt. Ha hinni lehet a pletykáknak, akkor aranyat, ezüstöt, smaragdokat és más értékes árukat szállított a perui Potosi bányáiból.
Komoly jogi vita folyik a hajó értékeit illetően
A feljegyzések szerint Panamából Kolumbiába tartott, amikor 1708. június 8-án, a spanyol örökösödési háborúban a brit hajókkal vívott csata során 600 emberrel a fedélzetén elsüllyedt.
Az akció első szakasza a gálya távolról történő fényképezésére fog összpontosítani a Kolumbiai Antropológiai és Történeti Intézet (ICANH) szerint.
Hozzátették, hogy a kezdeti eredmények előkészíthetik az utat a későbbi feltárásokhoz, amelyek a roncsból származó leletek kiemelését is magukban foglalják. Az ICANH a felfedezés helyszínét védett, nemzeti régészeti területté is nyilvánította, hogy megőrizze tudományos és régészeti értékét.
A kutatók elmondása szerint egy akusztikus helymeghatározási technológiákkal felszerelt víz alatti járművet, valamint egy különböző érzékelőkkel és eszközökkel felszerelt távirányítású járművet is terveznek, amely képes lesz leereszkedni a lelőhely mélyére.
“Ez a kormány olyasmit tesz, amire még nem volt példa. A gálya elsüllyedését a történelmi és kulturális lehetőségként tárja fel” – mondta Juan David Correa kulturális miniszter Cartagenában tartott sajtótájékoztatóján.
A San José felfedezése azért volt jelentős Kolumbia számára, mert a hajón elképesztő értékű kincsek lapulnak, illetve az ezekből származó nyomok információt adhatnak a 18. század eleji Európa gazdasági, társadalmi és politikai helyzetéről.
Ugyanakkor egy több milliárd dolláros jogi csata is kezdetét vette emiatt, ugyanis Kolumbia azt állítja, hogy először 2015-ben fedezte fel a San Josét nemzetközi tudósok segítségével. Állításaikat azonban vitatja a Sea Search-Armada (SSA) nevű, korábban Glocca Morra néven ismert amerikai székhelyű tengeri mentőcég, amely azt állítja, hogy ők voltak azok, akik az 1980-as évek elején felfedezték a hajóroncsot.
Az SSA ringbe lépett a kolumbiai kormány ellen azt állítva, hogy körülbelül 10 milliárd dollárra jogosultak, ami nagyjából a roncs kincseinek fele. A kolumbiai kormány azonban nem szándékozik osztozni a partjainál megtalált hajóból.
Csak hogy perspektívába helyezzük, milyen jelentős a dolog, a San José és rakományának elvesztése az SSA által kiadott jelentések szerint pénzügyi nehézségeket okozott a kereskedőknek Európa-szerte és az Újvilágban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Propagandát játszik a Hunnewell grúz tévéje, hogy eltekintsenek a hitelcsalástól
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét