Új macskatípus fejlődött ki egy genetikai mutáció miatt
Egy kutatócsoport egy új macskatípust azonosított, amely a fekete-fehér, „öltönyös” cicák jellegzetes mintázatával rendelkezik, egy lényeges különbséggel. Az állatok hátán lévő szőrzet az alján egy adott, például fekete, majd a végén fokozatosan fehérré válik. Mindezért pedig egy egyedi mutáció tehető felelőssé.
A tudósokból és állatvédőkből álló kutatócsoport az Animal Genetics című folyóiratban megjelent tanulmányában leplezte az új macskát, és a nem mindennapi mintázatnak a finnek körében népszerű sós édesgyökér után a szalmiák nevet adták nekik.
Új macskatípus jött létre

Illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
A típusra először 2007-ben figyeltek fel Finnországban. A hátukon lévő különleges mintázat mellett általában fehér vagy majdnem fehér farkuk volt, a szemük pedig sárga vagy zöld.
Különböző fekete, barna és teknőctarka változatokban is előfordultak, és úgy gondolták, hogy az új bundatípus alacsony előfordulása miatt valószínűleg terméketlenek – egészen addig, amíg az emberek fel nem fedezték, az első szalmiák-almot.
A tanulmányhoz a kutatók öt örökbefogadott macskától vettek vért, négyen pedig DNS-tesztet végeztek, amely során nem találtak a fehér szőrzettel összefüggő genetikai mutációt.

Íme az új genetikai mutáció a macskákon. Kép: Anderson et al.
Ezután két macskán teljes genomszekvenálást végeztek, ez pedig egy deléciót (azaz kiesést) mutatott ki az úgynevezett KIT-génben, amely kódolhatja, hogy az állat szőrzetében megjelenik-e a fehér. Ezt a gént és variációit különböző állatok, például lovak és egerek tarkafoltos mintázatával is összefüggésbe hozták.
“Összefoglalva, a más fajokból származó összehasonlító adatok és a genotípus elemzése alátámasztja, hogy az újonnan felfedezett KIT régió deléciója potenciálisan ezen állatok szalmiákmintás szőrzetének oka lehet.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?