A sziget, ahol a kettes számrendszert évszázadokkal korábban feltalálták, mint Európában
A kettes számrendszert, ami a mai napig a számítógépes rendszerek alapjául szolgál, a 18. századi matematikus, Gottfried Wilhelm Leibniz nevéhez kötjük, de úgy tűnik, hogy a világ túlsó végében ennél már sokkal korábban használták. Van egy sziget Tahiti és a Húsvét-sziget között, ahol ráadásul egy a Leibnizénél is összetettebb modell terjedt el.
A francia-polinéz Mangareva területe csupán 18 négyzetkilométer, és napjainkban nagyjából 2000 lakosa van. Első ránézésre nincs benne semmi rendkívüli, de nemrég kiderült, hogy ez volt az a sziget, ami a matematikai modelleket illetően évszázadokkal lekörözte az európai civilizációt – derül ki az Ancient Origins írásából.
A mangarevai rendszer
Mangareva takosságának persze feltehetően fogalma sem volt a számelmélet rejtelmeiről. A helyieknek elsősorban a környező szigetekkel történő kereskedelem lebonyolítása és az alapvető elosztások végett kellett számolniuk. A módszerük azonban jelentősen különbözött a megszokottól: az itt élő embereknek ugyanis egytől tízig volt külön szavuk minden számra, de innen felfele már a kettes számrendszert használták. Efelett külön szavuk csupán a 20, 40 és 80 esetén volt. Ha viszont sokkal nagyobb, százas, ezres nagyságrendben számoltak, akkor a tízes szám hatványait alkalmazták.
Az európai kettes számrendszer
Ami Európát illeti, a kettes számrendszer feltalálását a német Gottfried Wilhelm Leibnizhez kötjük. Ahogy a neve alapján is sejthetjük, két különböző számjegy variációjából képzzük a számokat: a 0-ból és az 1-ből, és ez az a metódus, ami a mai napig a számítógépes rendszerek alapját képzik. Egy elemi “bináris ellentéttel”, és ennek a különböző kombinációival ugyanis gyakorlatilag mindent ki lehet fejezni.
A mangarevaiak rendszere persze ennél egy fokkal összetettebb volt, hiszen ők tulajdonképpen a tízes számrendszert is belekeverték a képletbe. Ami azonban még ennél is meglepőbb mai szemmel, az nem más, mint hogy a számolásaikat is feljegyzések nélkül, fejben végézték és tartották számon. A szigetlakók módszere egyébként az 1400-as évek közepére feledésbe merült, és ma már a megszokott, tízes számrendszert használják.
A Nature cikkéből egyébként kiderül, hogy a tízes számrendszer elterjedésének fő oka meglepően prózai: mivel az embernek tíz ujja van, ösztönösen ezt kezdte el alapegységnek használni. A mangarevaiak példája azonban rávilágított arra, hogy a kettes számrendszer logikája szintén lehetségessé tette ez utóbbi spontán elterjedését. A polinéz sziget esete egyébként nem egyedülálló. Maga Leibniz például kínai szövegekből szerezte az inspirációt, ott ugyanis már a Kr. e. 9. században valami hasonló, bináris módszerrel számolhattak.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Videó: Tökéletes állapotban fennmaradt, 2300 éves aranygyűrűt találtak Jeruzsálemben
Te kinyitnád az 1650 éves borosüveget, amely a legrégebbi a világon?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében